Hedera helix ‘Profesor Seneta’
Bluszcz pospolity ‘Profesor Seneta’
Bluszcz pospolity to ozdobne, zimozielone pnącze wykorzystywane w ogrodach do sadzenia w miejscach cienistych, przy murach lub pniach drzew, a także stosowane jako roślina okrywowa. Krajowe szkółki oferują od kilku do kilkunastu kultywarów bluszczu pospolitego, wśród których warto zwrócić na polską odmianę o marmurkowych liściach, wyselekcjonowaną przez Dariusza Wyrwickiego, nazwaną dla upamiętnienia polskiego dendrologa, prof. Włodzimierza Senetę.
Bluszcz pospolity ‘Profesor Seneta’ tworzy duże, skórzaste, najczęściej pięcioklapowe liście z charakterystycznymi, białymi lub kremowymi plamkami, nieregularnie rozmieszczonymi na całej powierzchni blaszek liściowych. Roślina płoży się po ziemi lub wspina się na mury albo pnie drzew za pomocą korzeni przybyszowych. Korzenie przybyszowe wrastają w drobne szpary lub zagłębienia powierzchni murów lub kory drzew, a następnie korkowacieją. Dzięki temu łodygi zostają silnie i trwale przymocowane do powierzchni, po których się wspinają. Część pędów, szczególnie w wyższych partiach rośliny, swobodnie zwisa. W sprzyjających warunkach bluszcze ten dorasta nawet do 20 m wysokości, przyrastając około 1 m rocznie. Jeśli pędy nie napotkają na swojej drodze podpór do wspinania się, płożą się po ziemi tworząc wzorzysty, zimozielony dywan. Odmiana jest łatwa w uprawie, dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb w Polsce, zwłaszcza w cieniu lub półcieniu. Wykazuje dużą tolerancję na zalegające jesienią i zimą opadłe liście. Rośliny sadzone na stanowiskach słonecznych wymagają bardziej wilgotnego podłoża, a w okresie silnych mrozów osłaniania cieniówką.
Bluszcz pospolity ‘Profesor Seneta’ jedną z najładniejszych okrywowych odmian bluszczu pospolitego. Tworzy zwarte kobierce w miejscach zacienionych, pod koronami drzew, rozjaśniając je i ożywiając swoimi pstrymi liśćmi. Nadaje się do zakrywania północnych fasad budynków, murów, ogrodzeń, różnorakich konstrukcji ogrodowych oraz pni drzew. Sadzony przy ścianach domów osusza fundamenty, zabezpieczając pomieszczenia piwniczne przed wilgocią. Odporny na zanieczyszczenia powietrza i gleby jest idealną rośliną do sadzenia w miastach, zarówno w gruncie, jak i we wszelkiego rodzaju pojemnikach. Wyjątkowo pięknie prezentuje się jako tło posągów lub rzeźb ogrodowych. Gęste pędy bluszczu stanowią schronienie oraz miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków.
Bluszcz pospolity ‘Profesor Seneta’ otrzymał srebrny medal w Konkursie Roślin Nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” w 2007 roku.