22 czerwca 2010
Buddleja davidii 'Ile de France'
Budleja Dawida jest krzewem pochodzącym ze wschodniej Azji. Okazałe, pachnące kwiatostany utrzymują się do późnej jesieni, zwabiając do siebie kolorowe motyle. Wśród kilkunastu odmian dostępnych w szkółkach, szczególnie pięknie prezentuje się ‘Ile de France’
Buddleja davidii (budleja Dawida) ‘Ile de France’ dorasta do 2,5 metra wysokości. Krzewy są gęste, mają wyprostowany pokrój z pędami rozchylającymi się na boki, a ich końce malowniczo przeginają się w okresie kwitnienia pod ciężarem kwiatostanów. Całobrzegie, jajowato-lancetowate liście przyjmują ciemnozieloną barwę, od spodu są zaś intensywnie omszone, białawe. Na jesieni liście żółkną i opadają, chociaż w łagodne zimy część z nich - tych osadzonych na krótkopędach, może pozostać na krzewie zielona. Pod koniec czerwca na końcach jednorocznych pędów pojawiają się obficie pąki kwiatowe. Niewielkie, fioletowe kwiatuszki przypominają kwiaty lilaków, jednak w odróżnieniu od nich mają w środku żółte oczka. Kwiaty są zebrane w bardzo efektowne, długie, stożkowate, kłosokształtne kwiatostany, które lekko się przeginają. Kwiaty rozwijają się stopniowo, najpierw na szczytach pędów głównych, a następnie na pędach bocznych, wydzielając intensywny i przyjemny zapach. Ze względu na wydzielanie nektaru i silny zapach krzew jest masowo obsiadany przez motyle. Stąd zresztą wzięła się jego nazwa zwyczajowa – motyli krzew.
Budleja Dawida ‘Ile de France’ wymaga stanowisk ciepłych i słonecznych. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, zacisznych, na glebach żyznych, przepuszczalnych o odczynie od obojętnego do zasadowego. Budleja nie powinna być zbyt obficie podlewana, gdyż jej korzenie są wrażliwe na niedostatek powietrza. Jednak w okresie suszy wskazane jest nawadnianie. Jesienią, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę krzewów należy obsypać korą sosnową lub liśćmi w celu zabezpieczenia przed przemarzaniem. Wiosną kopczyk trzeba usunąć, a krzew przyciąć nisko przy ziemi i zasilić nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu. Tak silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu bujnych, młodych pędów, utrzymaniu ładnego pokroju krzewu oraz zapewnia obfite kwitnienie. Aby przedłużyć kwitnienie zaleca się systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Stymuluje to zawiązywanie nowych pąków kwiatowych.
Buddleja davidii ‘Ile de France’ ładnie prezentuje się na stanowiskach wyeksponowanych. Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach. Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, stąd nadaje się do wykorzystana w zieleni miejskiej. Sadzona w pobliżu altan, ławek czy miejsc odpoczynku pozwala obserwować różnorodne motyle licznie obsiadające jej kwiaty. Długi okres kwitnienia i małe wymagania uprawowe czynią budleje wartościowymi krzewami dla rozmaitych założeń ogrodowych.
fot. Agnieszka Żukowska (3), Ewa Łuczak (2)