13 września 2010
Callicarpa bodinieri (pięknotka Bodiniera) 'Profusion'
Callicarpa bodinieri ‘Profusion’ (pięknotka Bodiniera ‘Profusion’)
Kończące się lato i początek jesieni to jeden z najbarwniejszych okresów w ogrodzie. Wśród wielu atrakcyjnych jeszcze roślin szczególną uwagę przyciągają pięknotki. Charakterystyczną cechą tych krzewów są niespotykanej barwy owoce, zebrane obficie w kuliste grona.
Callicarpa bodinieri ‘Profusion’ (pięknotka Bodiniera ‘Profusion’) została wyselekcjonowana z odmiany botanicznej giraldii, naturalnie występującej w Chinach. Jest nieco niższa i rośnie wolniej od gatunku osiągając w sprzyjających warunkach 2-3 m wysokości. Młode liście mają brązowe lub brązowo-purpurowe zabarwienie, są eliptyczne, u nasady klinowate, a na szczycie zaostrzone, po brzegu ząbkowane. Starsze liście są matowo zielone, z wierzchu nagie, a od spodu, ale tylko na nerwach, pokryte włoskami i gruczołkami. W lipcu i sierpniu na krzewach pojawiają się niepozorne, osadzone na trzoneczkach, drobne, bladoróżowe kwiaty. Kwiaty te są zebrane w gęste, wierzchotkowate kwiatostany o średnicy 2-3 cm. Jednak to nie one są właściwą ozdobą krzewu, a dopiero powstałe z nich kuliste, fioletowe, błyszczące owoce. Owoce dojrzewają od września do listopada, mają około 3-4 mm średnicy i są bardzo dekoracyjne. Odmiana ‘Profusion’ owocuje szczególnie obficie, owoce są zebrane razem po 30-40 sztuk. Długo utrzymują się na krzewach i szczególnie pięknie kontrastują z przebarwiającymi się na żółto liśćmi.
Pięknotka Bodiniera wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, wilgotna, o pH zbliżonym do obojętnego. Po posadzeniu dobrze jest zastosować grubą warstwę ściółki, co zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem. Pięknotki są wrażliwe na silne mrozy, dlatego należy je zabezpieczać na zimę (szczególnie młode krzewy). Najprościej można to zrobić, obsypując podstawę krzewów ściółką (korą sosnową) podobnie jak róże. Wówczas, nawet jeśli górna część pędów przemarznie, to z dolnej części krzewu wyrosną nowe pędy. Szczególnie obfite owocowanie obserwuje się, jeśli krzewy pięknotki są sadzone w grupach po kilka sztuk, co sprzyja lepszemu zapyleniu kwiatów. Jeśli ze względów klimatycznych nie można posadzić pięknotki w ogrodzie, należy spróbować uprawy w donicach. Wówczas na okres zimy rośliny należy umieścić w nie ogrzewanych pomieszczeniach: werandach, widnych piwnicach czy garażach.
Pięknotka Bodiniera ‘Profusion’ jest cennym krzewem przeznaczonym do uprawy w cieplejszych rejonach kraju. Niezwykła barwa oraz obfitość owoców sprawia, że krzew od razu zwraca na siebie uwagę.
Dowodem uznania niezwykłych walorów dekoracyjnych odmiany ‘Profusion’ było przyznanie jej w 1984 roku przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrody Award of Garden Merit (AGM). Ponadto, owocujące pędy pięknotki wykorzystuje się do różnego rodzaju kompozycji kwiatowych, bukietów, wiązanek i dekoracji roślinnych.