29 stycznia 2013

Chamaecyparis nootkatensis 'Pendula'

Podziel się!
cyprysik nutkajski 'Pendula'
 
Jedną z najładniejszych odmian cyprysika nutkajskiego o zwisłych pędach jest odmiana ‘Pendula’. Roślina ta jest drzewem dorastającym nawet do 20 m wysokości, a średnica korony u podstawy dochodzi do 3-5 m. W Polsce cyprysik ten osiąga nieco mniejsze rozmiary. Najwyższe krajowe okazy mają około 18 m wysokości. Korona drzew jest w zarysie szeroko stożkowata o wyraźnym, prostym przewodniku. Boczne gałęzie pierwszego rzędu wyrastają z pnia niemal poziomo, początkowo zwisają, w starszym wieku łukowato wyginają się ku górze. Wszystkie gałązki drugiego i dalszych rzędów zwisają do dołu. Młode pędy są brązowożółte, starsze brązowe. Łuski są płaskie, niewielkie, matowozielone po obu stronach.
Szyszki są niewielkie, dość liczne, kuliste o średnicy do 1 cm, złożone z 4-6 łusek, zielone z wyrostkiem na każdej łusce, po dojrzeniu brązowieją. Dojrzewają zwykle dopiero wiosną drugiego roku.
 
Odmiana ‘Pendula’ została znaleziona w holenderskich szkółkach A. van Leeuwen, natomiast po raz pierwszy została opisana przez Georga Nicholsona w 1884 roku. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 1896 roku w katalogu szkółek Hosera.
 
Cyprysik nutkajski ‘Pendula’ jest dość odporny na mróz (strefa 5b), a to oznacza, że bez problemu możemy uprawiać go terenie niemal całego kraju. Mało wymagający co do gleby, jednak najlepiej się czuje w podłożu żyznym o stałej, umiarkowanej wilgotności i odczynie lekko kwaśnym. Wymaga stanowiska słonecznego lub o niewielkim zacienieniu.
 
Odmiana jest przydatna do uprawy zwłaszcza w parkach i ogrodach. Pięknie i majestatycznie wygląda posadzony pojedynczo na trawniku. Szczególnie ładnie prezentuje się o zmierzchu, gdy nie widzimy już szczegółów, a jedynie zarys drzewa, wygląda wtedy jak wieloręki czarownik lub tajemnicza, bajkowa postać. Bardzo dobry do obsadzania parkowych alei oraz tworzenia nieformowanych szpalerów. Stosunkowo dobrze znosi cięcie lecz musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli tniemy to niszczymy unikalny pokrój rośliny. Pomimo tego, że odmiana ta ma wzrost dość wyprostowany, to w młodym wieku możemy uprawiać rośliny przy paliku.
 
Obecnie w uprawie pojawiły się inne odmiany cyprysika nutkajskiego o zwisłym pokroju, które bardzo często są siewkami uzyskanymi z odmiany ‘Pendula’. Ciekawostką jest też fakt, że obecnie cyprysik nutkajski został zaliczony do rodzaju Xanthocyparis.