8 maja 2013
Crataegus ×media 'Paul's Scarlet'
Za szczególnie cenne uznaje się odmiany o kwitach pełnych, obficie kwitnące na przełomie maja i czerwca. Rośliny te znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w szeroko rozumianej przestrzeni (zieleni) publicznej, są bowiem niekłopotliwe w uprawie i utrzymaniu.
Do ciekawszych i wyjątkowo atrakcyjnych odmian głogu pośredniego należy ‘Paul’s Scarlet’, dawniej spotykany pod nazwami C. leavigata ‘Paul’s Scarlet’ lub C. leavigata ‘William Paul’. Odmiana tworzy niewielkie drzewka o jajowatej koronie, dorasta do 5-6 m wysokości. W sprzedaży jest zwykle dostępna w dwóch formach: szczepionej nisko lub wysoko na podkładce. W tym drugim przypadku drzewka mają już zwykle ukształtowaną, zgrabną koronkę. Pędy głogów są zróżnicowane na długo- i krótkopędy, z cierniami rozmieszczonymi w kątach liści. Liście są niewielkie, mają 3-5 cm długości, są klapowane, całobrzegie, ciemnozielone, od góry błyszczące, spodem matowe. Pod koniec maja i na początku czerwca pędy głogu niemal uginają się od niezliczonej ilości drobnych, ciemnoczerwonych kwiatów. Kwiaty są pełne, wyglądem przypominają miniaturowe różyczki (nie bez powodu – głogi należą bowiem do rodziny różowatych – Rosaceae), są zebrane w baldachowate kwiatostany średnicy 5-8 cm. Jeśli przyjrzymy się z bliska płatkom, zauważymy, że po zewnętrznej stronie są białawe, a od wewnątrz intensywnie czerwone. Odmiana nie zawiązuje owoców.
Jest wyjątkowo łatwa w uprawie, odporna na suszę i mróz, mało wymagająca w stosunku do gleby, tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza. Dobrze rośnie niemal na każdej glebie w miejscu słonecznym, za wyjątkiem podłoży skrajnie piaszczystych lub podmokłych. Doskonale reaguje na cięcie – nadaje się do formowania regularnych koron lub uprawy w żywopłotach, ale regularne strzyżenie ogranicza kwitnienie.