26 września 2016
Hibiscus syriacus 'Woodbridge'
Hibiscus syriacus 'Woodbridge'
ketmia syryjska 'Woodbridge'
Ketmia syryjska elegancją kwiatów dorównuje róży, ale przewyższa ją egzotycznym pięknem. Jest marzeniem wielu ogrodników, bowiem uchodzi za roślinę wrażliwą i trudną w uprawie, co tylko w części jest prawdą. Posadzona na odpowiednim stanowisku i umiejętnie pielęgnowana obficie kwitnie każdego lata i osiąga duże rozmiary. Odmiana 'Woodbridge' zaczyna kwitnienie w sierpniu, a kończy w październiku. Ma piękne różowe kwiaty, ładne liście i klasyczny pokrój.
Ketmia syryjska nie pochodzi z Syrii, tylko z subtropikalnych terenów wschodniej Azji - z Chin i Tajwanu. Nazywana bywa ślazowcem syryjskim (poprzez podobieństwo do malwy) lub różą Szaronu. To jedyny gatunek hibiskusa, który wytrzymuje polskie warunki klimatyczne i może być uprawiany w ogrodach. Odmiana 'Woodbridge' to krzew o charakterystycznej dla ketmii syryjskiej formie - węższej u podstawy, a szerszej u góry. Jego sztywne i wyprostowane pędy osiągają 2 m wysokości, chociaż rozkrzewiają się dosyć wolno. Ładnie wyrzeźbione, miękko owłosione, jasnozielone liście mają romboidalny kształt i są trójklapowe. Górne brzegi blaszki liściowej są ząbkowane. Liście osiągają długości 5-10 cm i szerokości 6 cm. Jesienią przebarwiają się na żółto. Liczne pąki kwiatowe zawiązują się na młodych pędach jednorocznych w kątach liści. W sierpniu zaczynają się z nich rozwijać duże pojedyncze, bardzo efektowne kwiaty o średnicy do 12 cm. Są różowe, a u nasady mają krwistoczerwone oczko okalające charakterystyczny wysoki, białokremowy prętosłup. Kolorem i kształtem korony przypominają kwiaty malwy albo róży chińskiej, popularnej rośliny doniczkowej uprawianej na parapetach okiennych. Ostatnie kwiaty ketmii rozwijają się na krzewie w październiku.
Uprawa ketmii nie jest aż tak trudna, choć krzew wymaga starannej pielęgnacji, szczególnie w pierwszych latach. Wybierając stanowisko dla nowo zakupionej rośliny należy szukać miejsca słonecznego lub lekko ocienionego, ciepłego i osłoniętego od wiatru. Podobnie jak w przypadku powojników krzew lubi wygrzewać "głowę", czyli koronę w słońcu, a "nogi", czyli podstawę pędów trzymać w cieniu. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, o zasadowym lub obojętnym odczynie. Ponieważ odmiana 'Woodbridge' może podczas surowych zim przemarzać (strefa 6a), wymaga zabezpieczania na zimę. Pędy należy owijać agrowłókniną lub otaczać słomianym chochołem, a u podstawy pędów usypywać kopczyk z kory sosnowej.
Ketmia syryjska 'Woodbridge' to typowy soliter potrzebujący swobody i przestrzeni, by wyeksponować wszystkie swoje atuty - elegancki pokrój, ładne liście i intensywnie kolorowe kwiaty. Może rosnąć na trawniku lub rabacie bylinowej, także w towarzystwie innych odmian. Można ją też uprawiać w zimniejszych rejonach Polski – w pojemnikach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń. Odmiana została nagrodzona nagrodą Award of Garden Merit przyznawaną przez brytyjską Royal Horticultural Society (RHS)