18 listopada 2014
Hippophae rhamnoides 'Hikul'
Hippophae rhamnoides 'Hikul'
rokitnik pospolity 'Hikul'
to karłowa odmiana o ozdobnych liściach, zwartym pokroju i wolnym tempie wzrostu, stosowana jako roślina okrywowa i zadarniająca.
Krzew jest początkowo kulisty lub półkulisty, po 10 latach uprawy dorasta do około 1 m wysokości i 1,5 m szerokości. Daje odrosty korzeniowe, ale rozrasta się znacznie słabiej, niż gatunek. Pędy są krótkie, wzniesione, sztywne, szare, dosyć grube, zaopatrzone w ciernie. Liście lancetowate, 4-5 cm długości, do 1 cm szerokości, srebrzystozielone, od spodu jaśniejsze, szorstkie w dotyku, bardzo gęsto osadzone na pędach. Młode przyrosty intensywnie szarosrebrzyste. Starsze liście, zwłaszcza wewnątrz krzewu, oliwkowe. Jesienią liście brązowieją i opadają. Odmiana męska. Kwiaty drobne, niepozorne, zebrane na szczytach pędów. Krzewy nie zawiązują owoców.
Odmiana uzyskana przez prof. P.E. Brandera w Hornum, w Danii około 1999 r. W handlu spotykana także pod nazwą Silverstar.
Krzewy o bardzo niewielkich wymaganiach, dobrze rośnie na glebach słabych, ubogich w składniki pokarmowe oraz próchnicę. Odporny na suszę, mróz, toleruje trudne warunki uprawy, zanieczyszczenie gleby oraz podwyższone zasolenie podłoża. Wymaga stanowisk słonecznych. Nie potrzebuje cięcia. Silne skracanie pędów jest niewskazane, bo może powodować zasychanie gałęzi.
Odmiana polecana zarówno do stosowania w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej. Doskonale nadaje się do obsadzania wszelkiego rodzaju skarp oraz nasypów drogowych chroniąc je przed erozją i rozmywaniem. Świetnie komponuje się w zestawieniach kolorystycznych z niewysokimi krzewami o różnobarwnych liściach oraz na tle wyższych krzewów iglastych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych tarasach. Obok róży pomarszczonej jedna z niewielu roślin polecanych do sadzenia w pasach zieleni przydrożnej pomiędzy jezdniami.