Juniperus virginiana ‘Hetz’
Jałowiec wirginijski ‘Hetz’
Jałowce to jedne z najbardziej wartościowych ozdobnych roślin iglastych. Tolerancyjne w stosunku do gleby i odporne na suszę świetnie radzą sobie sadzone w ogrodach przydomowych, na działkach, w parkach i na cmentarzach. Krajowe szkółki oferują ponad 150 gatunków i odmian jałowców różniących się pokrojem, barwą, szybkością wzrostu - od niskich form płożących, po okazałe drzewa.
Jałowiec wirginijski pochodzi ze wschodniej część Ameryki Północnej. Występuje od Gór Skalistych na wschodzie, aż do Zatoki Hudsona na północy i Zatoki Meksykańskiej na południu kontynentu. Sam gatunek jest rzadko spotykany w handlu, za to popularne są jego odmiany krzewiaste i kolumnowe.
Przedstawicielem grupy odmian krzewiastych jest jałowiec wirginijski ‘Hetz’. Klasyfikacja tego taksonu nie jest do końca jasna, niektórzy dendrolodzy uważają, że jest to odmiana jałowca Pfitzera, inni że jest to mieszaniec jałowca chińskiego i wirginijskiego. W uprawie roślina znana jest od 1920 roku.
Jałowiec wirginijski ‘Hetz’ jest silnie rosnącym krzewem iglastym o szaroniebieskim zabarwieniu. Po 10 latach uprawy dorasta do 1 m wysokości i 2-2,5 m szerokości, ale docelowo może osiągać nawet 3-5 m wysokości i ponad 7 m szerokości. Pędy i gałęzie wyrastają promieniście ze środka krzewu, początkowo są ułożone horyzontalnie, szeroko rozpostarte, z wiekiem unoszą się i wypiętrzają. Ulistnienie, przeważnie w postaci łusek, częściowo igiełkowate, przybiera kolory zielononiebieskawe lub szaroniebieskawe. Szyszkojagody niewielkie, kuliste, pokryte srebrzystym nalotem.
Jałowiec wirginijski ‘Hetz’ ma niewielkie wymagania uprawowe, jest w pełni mrozoodporny, dobrze rośnie na wszystkich glebach lekkich i przepuszczalnych, również na tych, o niskiej zawartości składników pokarmowych. Jak każdy jałowiec jest rośliną wybitnie światłolubną, wymaga pełnego nasłonecznienia. Na stanowiskach zacienionych i wilgotnych rośliny tracą ładny pokrój, chorują, a ich pędy brązowieją i zamierają. Krzewy dobrze znoszą przycinanie.
Jałowiec ten doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji z innymi krzewami i drzewami iglastymi. Ładnie prezentują się jako soliter, szczególnie w miejscach wyeksponowanych, ale jeszcze ciekawiej wyglądają nasadzenia grupowe, zakładane w parkach i dużych ogrodach. Odmiana polecana do sadzenia jako wysoka roślina okrywowa.