Kłosowiec to rodzaj botaniczny obejmujący około 20 gatunków roślin występujących naturalnie w Azji i Ameryce Północnej. Ostatnio rośliny te stały się popularne dzięki licznym nowym odmianom oferowanym przez szkółki w bogatej gamie kolorystycznej. Kłosowce są miododajne, w czasie kwitnienia wabią i są oblatywane przez liczne owady zapylające. Stąd ich obecność można zauważyć na wielu nowo zakładanych miejskich rabatach, których rolą jest poprawa bioróżnorodności środowisk zurbanizowanych i ochrona pożytecznej entomofauny.
Kłosowiec ‘Blue Fortune’ to jedna z pierwszych odmian mieszańcowych, uzyskana w latach 90. XX wieku w Holandii przez Gerta Fortgensa. Jest to bylina o wzniesionym pokroju, rosnąca w formie kęp osiągających około 70 cm wysokości. Latem tworzy masę niebieskich kwiatów zebranych w smukłe kwiatostany. Łodygi są wyprostowane, słabo rozgałęzione, liście ciemnozielone, trójkątne, na brzegu karbowane lub piłkowane, pokryte drobnymi włoskami i gruczołkami. Na szczytach łodyg oraz z kątów liści w czerwcu wyrastają kłosowate kwiatostany. Kwiaty są drobne, dwuwargowe, fioletowoniebieskie, zebrane w wielokwiatowe okółki równomiernie rozmieszczone na osi kwiatostanu. Roślina kwitnie do końca lata, roztaczając wokół przyjemny, ziołowy zapach. Odmiana ta została wyróżniona w Wielkiej Brytanii nagrodą Award of Garden Merit, przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze kultywarom o szczególnej wartości ozdobnej i użytkowej.
Kłosowiec ‘Blue Fortune’ jest łatwy w uprawie, preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Wymaga stanowisk słonecznych. Odmiana jest zdrowa, odporna na mróz. Doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach pojedynczo, w towarzystwie innych bylin, lub w grupach oraz do uprawy w pojemnikach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach.