14 czerwca 2016
Larix decidua ‘Puli’
Larix decidua ‘Puli’
modrzew europejski ‘Puli’
Modrzew europejski jest znanym i cenionym drzewem leśnym, parkowym i ogrodowym. Wprawdzie naturalne stanowisko występowania modrzewia w Polsce ogranicza się do Tatr, to jednak gatunek ten jest powszechnie sadzony na terenie całego kraju. Do małych ogrodów przydomowych szczególnie przydatne są odmiany karłowe o ograniczonym wzroście i niewielkich rozmiarach. Spośród nich warto zwrócić uwagę na „płaczącą” odmianę ‘Puli’.
Larix decidua ‘Puli’ jest rośliną o delikatnych, cienkich, zwisających pędach, zwartym pokroju i powolnym tempie wzrostu. Odmiana została wyselekcjonowana na Węgrzech w 1972 roku przez Józsa Miklósa. Ponieważ roślina nie tworzy przewodnika, jej wysokość uzależniona jest od wysokości szczepienia. Zwykle dostępne w handlu egzemplarze mierzą od 1 do 2,2 metra wysokości. Korona takich drzewek osiąga od 0,5 do
Modrzew europejski ‘Puli’ preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Jako roślina wybitnie światłolubna wymaga stanowisk słonecznych. Drzewa są całkowicie mrozoodporne, bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenie oraz niską wilgotność powietrza. Modrzew doskonale znosi cięcie. W celu utrzymania regularnej, parasolowatej korony zbyt długie pędy można śmiało skracać. Dobrym sposobem na podwyższenie drzewka jest przywiązywanie jednego z najsilniejszych pędów do palika.
Czasami na modrzewiach występuje mszyca ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Na świerkach szkodnik ten powoduje tworzenie galasów, zaś na modrzewiu objawia się białym, woskowych puchem, pod którym żerują larwy i bezskrzydłe samice. Po zauważeniu objawów żerowania mszyc najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodnika jest opryskanie roślin preparatem o działaniu układowym.
Modrzew ‘Puli’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, gdzie ze względu na brak wolnej przestrzeni zastosowanie innych gatunków lub odmian byłoby utrudnione. Oryginalna, płacząca forma świetnie komponuje się z roślinnością wrzosowisk, głazami alpinariów oraz elementami kamiennymi i wodą w ogrodach japońskich. Bardzo efektownie prezentują się wyeksponowane egzemplarze uprawiane w pojemnikach