Corylus avellana ‘Syrena’
Leszczyna pospolita ‘Syrena’
Do rodzaju leszczyna należy około 15 gatunków krzewów, rzadziej drzew, występujących w Europie, Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce na stanowiskach naturalnych rośnie leszczyna pospolita. Uprawia się ją na plantacjach dla wartościowych i smacznych orzechów. Spośród oferowanych przez szkółki odmian leszczyny pospolitej warto zwrócić uwagę na odmianę ‘Syrena’, która łączy cechy rośliny użytkowej - rodzi smaczne owoce, oraz ozdobnej – ma ładne, ciemnoczerwone liście.
Odmiana ta została wyselekcjonowana przez Stanisława Zabierzańskiego, wprowadzona do uprawy w latach 90. XX wieku. Jest to szybko rosnący, luźny krzew o parasolowatym, kopulastym pokroju. Dorasta do 3-5 m wysokości. Tworzy strzeliste pędy, rozgałęziające się w górnej części, oraz duże, zaokrąglone, ciemnoczerwone liście, z wierzchu błyszczące, bardzo dekoracyjne. Kwitnie bardzo wcześnie, w lutym lub marcu. Kwiaty żeńskie są niepozorne, ukryte w pąkach, w czasie kwitnienia wychylają na zewnątrz jedynie czerwone znamiona słupków. Kwiaty męskie są zebrane w długie, ozdobne, ciemnoczerwone kotki zwisające ze szczytów bocznych gałązek. Owoce - orzechy laskowe, z bardzo twardą skorupą i dużym, pojedynczym nasieniem wewnątrz, są średniej wielkości, lekko wydłużone, otoczone purpurową okrywą owocową powstałą ze zrośnięcia przysadek. Orzechy dojrzewają we wrześniu. Trzeba je zbierać zaraz po opadnięciu z drzewa, bo są przysmakiem wiewiórek.
Leszczyna jest rośliną tolerancyjną, łatwą w uprawie, odporną na mróz. Ma niewielkie wymagania glebowe, dobrze rośnie na glebach zasobnych w wapń, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Na stanowiskach słonecznych przez cały sezon utrzymuje intensywne, purpurowe zabawienie liści. Najpiękniej prezentuje się wyeksponowana na tle zadbanego trawnika oraz sadzona w towarzystwie roślin o jasnozielonym ulistnieniu. Polecana do sadzenia w przestronnych ogrodach przydomowych, w parkach i zieleni osiedlowej.