5 września 2012
Miscanthus sinensis 'Silberfeder'
Miscanthus sinensis ‘Silberfeder’
Trawy ozdobne coraz śmielej goszczą nie tylko w ogrodach prywatnych, ale także w przestrzeni publicznej, w zieleni przyulicznej, na miejskich skwerach, rondach i parkach. Grupa traw ozdobnych obejmuje dziesiątki gatunków i setki odmian różniących się pokrojem, siłą wzrostu, dekoracyjnością liści i kwiatostanów oraz trwałością roślin po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Wśród najsilniej rosnących gatunków na uwagę zwraca pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej miskant chiński. Jest to okazała, kępiasta bylina dorastająca w naturze do 3-4 m wysokości. W warunkach klimatycznych Polski miskant chiński osiąga mniejsze rozmiary. Jedną z ciekawszych, słabiej rosnących odmian jest ‘Silberfeder’, trawa o srebrzystym odcieniu liści i licznych, efektownych kwiatostanach.
Miscanthus sinensis ‘Silberfeder’ tworzy duże, gęste kępy o wysokości do 2 metrów i 1 – 1,5 metra szerokości. Cechą charakterystyczną odmiany są równowąskie, łukowato wygięte, niebiesko-zielone liście, z wyrazistym, srebrzystym nerwem głównym przebiegającym przez środek blaszki liściowej. Liście dorastają do 1,2 metra długości, pozostają ozdobne także w okresie zimy, bowiem nie opadają z nastaniem jesieni, lecz jeszcze długo utrzymują się na roślinie. W przeciwieństwie do większości innych gatunków traw, międzywęźla miskantów, czyli odcinki pędu pomiędzy kolankami, nie są wewnątrz puste, lecz wypełnione gąbczastym rdzeniem. Niewątpliwą zaletą odmiany ‘Silberfeder’ jest zwarty, odpornym na wyleganie pokrój. Pod koniec lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate, bladoróżowe kwiatostany. Wiechy są liczne, długości około 40 cm, początkowo zwarte, później otwierają się i stają puszyste, a w odcieniu srebrzyste. W tym okresie kępy miskantów prezentują się niezwykle ciekawie i oryginalnie, z daleka przyciągają uwagę.
Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Stale wilgotna gleba gwarantuje szybki, bujny wzrost, natomiast zdecydowanie należy unikać miejsc suchych lub podmokłych. W pierwszym roku uprawy warto zabezpieczyć rośliny na zimę. Najlepiej obsypać kępy traw korą, trocinami, liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Miscanthus sinensis wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety większości nowych odmian miskantów. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat. Dzięki tym wszystkim zaletom oraz wyjątkowym walorom dekoracyjnym odmiana ‘Silberfeder’ została wyróżniona nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).
Trawy nadają ogrodom lekkości, tworzą przyjazną atmosferę i wyjątkowy charakter. Sadzone w ogrodach przydomowych stanowią ciekawy akcent egzotyczny. Szelest liści czy kołysanie źdźbeł na wietrze wprowadza spokój i harmonię. Wysokie kępy miskanta chińskiego piękniej prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt tworzą duże nasadzenia grupowe (zalecana gęstość sadzenia 2-3 sztuki na metr2).