9 sierpnia 2024

Przetacznikowiec wirginijski ‘Red Arrows’

Podziel się!

Veronicastrum virginicum ‘Red Arrows’
Przetacznikowiec wirginijski ‘Red Arrows’

Rodzaj przetacznikowiec liczy około 10 gatunków bylin z rodziny babkowatych, które występują naturalnie w Ameryce Północnej i Azji Wschodniej. Są to rośliny uprawiane dla ozdobnych kwiatów, zebranych w okazałe, kłosowate kwiatostany.

Ciekawym i wartych upowszechnienia reprezentantem tego rodzaju jest przetacznikowiec wirginijski, oferowany przez szkółki i centra ogrodnicze w kilku interesujących odmianach. Jedną z nich jest ‘Red Arrows’ – kultywar o wyrazistej, jasnofioletowej barwie kwiatów, ładnie eksponowanych na tle soczyście zielonych liści. Niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że bylina ta doskonale prezentuje się na rabatach, którym dodaje subtelnej elegancji.

Przetacznikowiec wirginijski ‘Red Arrow’ jest kępiastą byliną o bardzo ładnym pokroju, tworzy sztywne, proste łodygi, dorasta do 1-1,2 m wysokości. Jest to najprawdopodobniej mieszaniec przetacznikowca syberyjskiego z przetacznikowcem wirginijskim, uzyskany w Holandii przez Coena Jansena. Lancetowate, soczyście zielone liście są zebrane po kilka w okółkach, rozmieszczonych na łodygach piętrowo w równych odstępach. Drobne, pięciopłatkowe, różowofioletowe kwiaty są zebrane w gęste, okazałe, 30-40 cm długości szczytowe kłosy, rozwijają się w lipcu i sierpniu. Kwiatostany drugiego rzędu, wyrastające poniżej nasady centralnego kłosa, także są rozmieszone piętrowo. Struktura kwiatostanu przypomina kandelabr. W czasie kwitnienia roślina wabi liczne owady zapylające. Ścinanie przekwitniętych kwiatostanów stymuluje roślinę do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

Jest to roślina nietrudna w uprawie, zadowala się przeciętną glebą ogrodową, umiarkowanie wilgotną i przepuszczalną. Preferuje stanowiska od słonecznych po półcieniste. W okresie suszy wymaga podlewania. Roślina jest odporna na mróz. Pomimo wzniesionego pokroju nie wymaga podpór. Dobrze komponuje się z różnymi bylinami w ogrodach angielskich i naturalistycznych.