6 maja 2015
Rhododendron 'Scarlet Wonder'
Rhododendron 'Scarlet Wonder'
różanecznik 'Scarlet Wonder'
Różaneczniki zawsze zielone należą bez wątpienia do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Spośród ogromnej liczby taksonów dostępnych w handlu warto zwrócić uwagę na odmiany z grupy mieszańców Forrestii, dla których gatunkiem wyjściowym jest różanecznik Forresta R. forrestii subsp. forrestii, znany także pod wcześniejsza nazwą R. repens. Krzewy te są niskie, charakteryzują się zwartym pokrojem oraz intensywnie czerwonymi kwiatami. Jednym z najwartościowszych przedstawicieli tej grupy jest odmiana ‘Scarlet Wonder’ tworząca w czasie kwitnienia efektowne, karminowe poduchy.
Różanecznik ‘Scarlet Wonder’ został wyselekcjonowany w Niemczech przez D.G. Hobbiego z roślin uzyskanych w wyniku krzyżowania R. ‘Essex Scarlet’ i R. forrestii subsp. forrestii. Jest to niski, szeroki krzew o płaskokulistym pokroju, dorasta do 0,5 – 0,7 m wysokości i około 1 m szerokości. Ma krótkie, rozgałęzione pędy i drobne liście. Liście mają od 7 do 9 cm długości, z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, po obu stronach nagie. Szkarłatnoczerwone, dzwonkowate kwiaty pojawiają się na szczytach pędów na przełomie kwietnia i maja, są zebrane w luźne, wierzchołkowe kwiatostany. Pojedyncze kwiaty mają od 4,5 do 5,5 cm średnicy, na brzegu są lekko pofalowane a na górnym płatku widoczny jest delikatny, brązowy rysunek. Krzewy kwitną corocznie i bardzo obficie. Po kwitnieniu ozdobą rośliny pozostają zimozielone liście, a jesienią i zimą także dekoracyjne, pomarańczowobrązowe pąki kwiatowe.
Rhododendron ‘Scarlet Wonder’ można sadzić zarówno na stanowiskach cienistych, jak i słonecznych, w obu jednak przypadkach powinny to być miejsca ciepłe, osłonięte od wiatru. Krzewy znoszą spadki temperatur do -22 stopni Celsjusza. Sadzone w pełnym nasłonecznieniu zawiązują więcej pąków kwiatowych, ale wymagają podlewania w okresie suszy oraz okrywania na zimę stroiszem. Rośliny wymagają też kwaśnego odczynu podłoża (pH poniżej 5,5). Jeśli odczyn podłoża w miejscu sadzenia jest wyższy, warto przekopać górną warstwę gleby z dodatkiem mieszaniny kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej. Najlepsze dla różaneczników są gleby z dużą zawartością materii organicznej, próchniczne, stale umiarkowanie wilgotne. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki sprzyja utrzymaniu wyższej wilgotności oraz kwaśnego odczynu podłoża. Cięcie roślin nie jest potrzebne, gdyż krzewy charakteryzują się szczególnie zwartym pokrojem. Usuwać należy tylko pędy uszkodzone lub wykazujące objawy chorobowe.
Rhododendron ‘Scarlet Wonder’, podobnie jak inne różaneczniki, najlepiej rośnie w towarzystwie i zaciszu drzew oraz krzewów iglastych, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych. Parowanie wody powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost roślin. Niezwykle efektownie prezentują się krzewy sadzone w dużych grupach, szczególnie w ogrodach o urozmaiconej rzeźbie terenu.