19 lipca 2011
Rosa 'Friesia'
Od czasów starożytnych róże uchodzą za najpiękniejsze rośliny ozdobne. Bogactwo gatunków, form i odmian dostępnych w sprzedaży może wprawić w zakłopotanie, którą z nich wybrać. Różą o wszechstronnym zastosowaniu, atrakcyjnym kwitnieniu i przede wszystkim niekłopotliwą w uprawie jest odmiana ‘Friesia’, uzyskana w 1973 przez Kordesa – znanego na całym świecie hodowcę tej grupy roślin. Uprawiana od niemal 40 lat ‘Friesia’ ciągle jest uznawana za jedną z najcenniejszych róż o żółtej barwie płatków. Doskonała forma i świetlisty kolor prezentują się równie pięknie w bukiecie.
Rosa ‘Friesia’, znana także pod nazwą ‘Korresiana’, należy do grupy róż wielkokwiatowych, tworzy zwarte, zdrowe krzewy o jasnozielonym, błyszczącym ulistnieniu. Roślina dorasta do pół metra wysokości i zakwita obficie już na początku lata. Niewątpliwą zaletą róż z grupy wielokwiatowych jest sukcesywne zawiązywanie nowych pąków, dlatego krzewy kwitną prawie nieprzerwanie aż do jesieni. Kwiaty odmiany ‘Friesia’ są w pąku ciemnożółte, szlachetne, przypominają wręcz pąki róż wielkokwiatowych. Po rozwinięciu stają się nieco jaśniejsze, pełne, o średnicy 6-8 cm, zebrane po kilka w szczytowych kwiatostanach, wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Nadają się do cięcia i tworzenia różnorodnych kompozycji kwiatowych.
Róża ‘Friesia’ należy do odmian długowiecznych, wytrzymałych na niskie temperatury, stosunkowo odpornych na choroby. Wymaga gleb żyznych, najlepiej gliniastych, wilgotnych, ale równocześnie przepuszczalnych, stanowisk słonecznych. Na zimę podstawy krzewów należy obsypać kopczykami ziemi, co zabezpieczy pędy przed przemarzaniem. Wiosną, po usunięciu kopczyków, wszystkie pędy przycina się na wysokości około 10 cm, dzięki czemu rośliny zachowują ładny pokrój i mają wyrównany wzrost. Usuwanie przekwitłych kwiatów stymuluje krzewy do jeszcze obfitszego tworzenia kolejnych pąków kwiatowych.
Róża ‘Friesia’ doskonale nadaje się do sadzenia na rabatach lub ich obrzeżach, zarówno w ogrodach przydomowych jak i na terenach zieleni publicznej. Jest to również świetna odmiana do tworzenia grup jednorodnych (zalecana gęstość sadzenia 6-7 szt./m2) oraz niskich, swobodnych żywopłotów. Wielokrotnie przyznane nagrody i wyróżnienia, min. za bogate walory dekoracyjne, zdrowotność oraz piękny zapach, powinny przekonać niezdecydowanych do zakupu tej pięknej i wartościowej odmiany.