30 maja 2018
Różanecznik 'Francesca'
Rhododendron 'Francesca'
różanecznik 'Francesca'
W licznej rodzinie wrzosowatych to właśnie różaneczniki zrobiły największa karierę. Trafiły do najwspanialszych ogrodów na całym świecie, są sadzone przy pałacach, rezydencjach i willach, stając się symbolem elegancji i dostojeństwa.
Najbardziej spektakularnie w czasie kwitnienia prezentują się odmiany zaliczane do grupy różaneczników wielkokwiatowych. Jedną z nich jest ‘Francesca’ - odmiana mieszańcowa o krwiście czerwonych kwiatach, wyhodowana w połowie XX wieku. Jest to krzew o kulistym i zwartym pokroju oraz ładnym, zimozielonym ulistnieniu. Rośnie średnio silnie, po 10 latach uprawy dorasta do 1,5 metra wysokości oraz podobnej szerokości. Dekoracyjne, ciemnozielone liście są w zarysie jajowate, skórzaste i lekko błyszczące. Latem na szczytach pędów tworzą się pąki kwiatowe, z których w maju i czerwcu następnego roku rozwijają się kwiaty zebrane po 19-25 sztuk w efektowne, kuliste kwiatostany. W początkowej fazie rozwoju kwiatostanów uwagę zwraca bardzo ciemna, niemal czarna barwa pąków kwiatowych. Rozwinięte kwiaty są duże, lejkowato-dzwonkowate, ciemnoczerwone, z jaśniejszą plamką na górnym płatku oraz z wyraźnymi, białymi pręcikami. Po kwitnieniu krzewy pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.
Rhododendron 'Francesca'najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, w miejscach osłoniętych od wiatru, np. w otoczeniu roślin iglastych o głębokim systemie korzeniowym (np. sosen). Krzewy można też sadzić w pełnym słońcu, ale wymagają wówczas zapewnienia utrzymania wilgotnego podłoża oraz okrywania na zimę stroiszem, który zabezpiecza zimozielone liście przed nadmiernym wysychaniem w słoneczne, mroźne dni. Różaneczniki wymagają kwaśnego odczynu podłoża. Jeśli gleba w miejscu, gdzie mają rosnąć, ma pH powyżej 5,5, warto przekopać ją z dodatkiem kwaśnego torfu i przekompostowanej kory sosnowej. Po posadzeniu krzewów glebę warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Tego rodzaju ściółka bardzo odpowiada różanecznikom – sprzyja utrzymaniu pożytecznej mikroflory i fauny glebowej, wyższej wilgotności podłoża i jego kwaśnego odczynu, ogranicza wyrastanie chwastów i jest estetyczna. Odmiana ‘Francesca’ jest dosyć odporna na mróz, jedynie w najzimniejszych, wschodnich rejonach kraju może czasami ucierpieć podczas mrozu (mogą przemarzać pąki kwiatowe).
Różanecznik 'Francesca' nadaje się do sadzenia zarówno w małych, jak i dużych ogrodach przydomowych, osiedlowych oraz w parkach. Bardzo efektownie prezentuje się w grupach liczących kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Ładnie komponuje się z krzewami iglastymi oraz innymi krzewami z rodziny wrzosowatych, np. piersiami i kalmiami.