Picea abies ‘Pusch’
Świerk pospolity ‘Pusch’
Roczne przyrosty najwolniej rosnących formy świerków mieszczą się w przedziale do kilku cm. Jednym z ciekawszych, miniaturowych kultywarów świerka pospolitego jest odmiana ‘Pusch’, absolutnie niepodobna do potężnych drzew tego gatunku, spotykanych w krajowych lasach. Ten mały, poduchowaty krzew najpiękniej prezentuje się sadzony w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. W maju przyciąga uwagę swoimi intensywnie różowymi szyszkami, które tworzą się nawet na najmłodszych egzemplarzach.
Świerk pospolity ‘Pusch’ został wyselekcjonowany około 1975 roku w Niemczech. Jest to sport znanej odmiany ‘Acrocona’, na której został znaleziony jako czarcia miotła (rodzaj wyrośla o silnie skupionych i zagęszczonych pędach). Krzew przyjmuję formę płaskokulistą, na środku wypiętrzoną, w starszym wieku bardziej nieregularną. Po 30 latach uprawy dorasta zaledwie do około 0,3 m wysokości i 0,5 m szerokości. Liczne, krótkie pędy i drobne gałązki wyrastają promieniście od środka krzewu. Jasnozielone igły są krótkie i regularnie ułożone wokół gałązek. W maju na końcach młodych przyrostów obficie ukazują się niezwykle dekoracyjne, ciemnoróżowe szyszeczki mierzące od 2 do 5 cm długości. Po dojrzeniu brązowieją, utrzymując się na krzewie i nadal pozostając jego ozdobą w okresie jesienno-zimowym. Odmiana ta jest zwykle dostępna w 2 formach - miniaturowego, poduchowatego krzewu, szczepionego nisko przy ziemi na krótkiej podkładce, lub w postaci małego drzewka, uzyskanego przez zaszczepienie na wysokości 0,5 – 1 m, gdzie podkładka tworzy pień miniaturowego drzewka.
Świerk pospolity ‘Pusch’ nie jest wymagający w uprawie. Jak większość form karłowych preferuje gleby zasobne w pokarm, gliniasto-piaszczyste, lekko kwaśne, stale umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, dzięki temu jest zwarty i obficie szyszkuje. Wykazuje pełną odporność mrozową, dlatego może być sadzony na terenie całego kraju. Krzew ten doskonale nadaje się do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych i działkowych, na rabatach wraz z innymi karłowymi roślinami iglastymi, wrzosami oraz wrzoścami, w ogrodach skalnych. Odmianę tę można także uprawiać w donicach ustawianych na słonecznych balkonach i tarasach, zabezpieczając pojemniki na zimę, aby uchronić przed przemarznięciem korzenie.