18 listopada 2011

Thuja occidentalis 'Golden Globe'

Podziel się!

Thuja occidentalis ‘Golden Globe’

Wolno rosnąca odmiana żywotnika zachodniego ‘Golden Globe’ należy do grupy krzewów iglastych o pokroju kulistym. Swoją formę roślina zawdzięcza temu, że nie tworzy przewodnika, a wszystkie jej pędy rosną równorzędnie i w podobnym tempie. ‘Golden Globe’ pochodzi od znanej, amerykańskiej odmiany ‘Woodwardii’, po której odziedziczyła wertykalne i dosyć zwarte ułożenie pędów, ale w odróżnieniu od formy rodzicielskiej charakteryzuje się wolniejszym tempem wzrostu i atrakcyjnym kolorem gałązek. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,8 metra średnicy. Wprowadzona do handlu w połowie lat 60-tych zeszłego wieku ‘Golden Globe’ nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, przede wszystkim ze względu na całoroczne, złocistożółte wybarwienie łusek. Rolę liści u żywotników pełnią krótkie, łuskowate i tempo zakończone igły przylegające do silnie spłaszczonych gałązek. Igły na młodych przyrostach są jasno żółte, później złociste a w okresie zimowym tylko lekko miedziane. Na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów u starszych okazów mogą pojawiać się małe szyszeczki, zbudowane z 4-5 par żółtawych łusek. W miarę dojrzewania szyszki brązowieją i powoli wysychają. Gdy już całkiem dojrzeją, łuski się rozchylają i uwalniają drobne nasiona – zimowy przysmak małych ptaków.

Żywotnik zachodni ‘Golden Globe’ najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasobnych w wodę, preferuje klimat chłodny i wilgotny. Krzewy żywotników tworzą dosyć słaby i płytki system korzeniowy. Dlatego uprawiana w na glebach lekkich oraz w miejscach narażonych na okresowy brak wody reagują ograniczeniem wzrostu i szybkim wchodzeniem w okres generatywny. Odmiana ‘Golden Globe’ powinna być sadzona na stanowisku słonecznych, ewentualnie może rosnąć tylko w lekkim ocienieniu, bowiem na brak słońca reaguje utratą intensywnej, złocistej barwy łusek. Rośliny zwykle rosną zdrowo i prawie nigdy nie są atakowane przez szkodniki, bardzo rzadko ulegają porażeniu przez choroby grzybowe. Krzewy doskonale znoszą niskie temperatury występujące zimą w naszym klimacie, natomiast niejednokrotnie cierpią z powodu suszy. Pomimo, że żywotniki są tolerancyjne na zanieczyszczenie powietrza, lepiej nie sadzić ich w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic. Główną barierą wzrostu roślin w terenach zurbanizowanych, oprócz niedostatku wilgoci, jest oczywiście wysokie zasolenie podłoża, które szybko przekłada się na osłabienie wzrostu, a nawet może powodować zasychanie pędów. W przypadku utraty regularnego, kulistego pokroju zaleca się przeprowadzenie cięcia korekcyjnego. Jak większość żywotników również i odmiana ‘Golden Globe’ doskonale znosi cięcie, po którym zagęszcza się i staje bardziej zwarta.
 
Thuja occidentalis ‘Golden Globe’ nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, wzdłuż szerokich alejek w parkach oraz do tworzenia wszelkich barwnych kompozycji ogrodowych. Bardzo atrakcyjnie prezentują się starsze okazy w okresie Bożego Narodzenia, przybrane kolorowymi lampkami lub świątecznymi ozdobami.