22 stycznia 2020

Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’

Podziel się!

Lonicera japonica  'Aureoreticulata'
Wiciokrzew japoński '
Aureoreticulata'

Wiciokrzew japoński to półzimozielone pnącze pochodzące z Japonii, Korei i Chin. Odmiana ‘Aureoreticulata’ jest najpopularniejszym kultywarem tego gatunku, wyselekcjonowanym w Japonii w 1860 r. Roślina zdobi ogrody i parki atrakcyjnym i oryginalnym, żółto-zielonym ulistnieniem.

Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ dorasta do 3 m wysokości. Tworzy cienkie, wiotkie pędy owijające się wokół napotkanych podpór – gałęzi drzew i krzewów, ażurowych ogrodzeń, drewnianych lub metalowych kratek, albo ścielące się po ziemi. Roślina nie tworzy korzeni przybyszowych ani wąsów czepnych, stąd nie ma zdolności wspinania się po ścianach lub zbyt grubych podporach. Liście są  niewielkie, średnicy 3-4 cm, eliptyczne, zielone z charakterystycznym, żółtym unerwieniem przypominającym siateczkę lub koronkę. Niewielkie, żółte kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu, są mało widoczne na tle żółto-zielonych liści ale wydzielają lekki, przyjemny zapach wabiący owady zapylające.

Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ jest rośliną o skromnych wymaganiach względem podłoża, dobrze rośnie na większości przeciętnych, umiarkowani wilgotnych gleb ogrodowych. Na stanowiskach suchych i silnie nasłonecznionych liście mogą być przypalane przez słońce. W ciągu roku roślina przyrasta o około 1 metr, nie wymaga przycinania, ale gdy zbytnio się rozrośnie może być cięta. Odporność na mróz jest przeciętna, na wschodzie kraju pnącze może przemarzać w ostre zimy, ale przycięte na wiosnę dobrze regeneruje się. W centrum i na zachodzie Polski zimuje zwykle bez problemu.

Wiciokrzew japoński ‘Aureoreticulata’ świetnie sprawdza się do zadarniania i okrywania gleby w ogrodach, parkach oraz zieleni osiedlowej, zwłaszcza miejsc pod koronami drzew i krzewów - rozjaśnia je dzięki żółto unerwionym liściom. W ten sposób uprawiane rośliny lepiej zimują, bo są osłonięte od bezpośredniej ekspozycji na słońce, a przez mrozem zabezpiecza je śnieg. Pnącze można także uprawiać w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. W Wielkiej Brytanii odmiana ‘Aureoreticulata’ została odznaczona wyróżnieniem Award of Garden Merit (AGM), przyznawanym kultywarom o wyjątkowych walorach ozdobnych i uprawowych przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.