Thuja occidentalis GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'
Żywotnik zachodni GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'
Żywotnik zachodni, powszechnie nazywany tują, jest podstawowym gatunkiem iglastym wykorzystywanym do tworzenia zielonych ogrodzeń – szpalerów i żywopłotów. Obok popularnych odmian o zielonej barwie gałązek (‘Columna’, ‘Holmstrup’, ‘Smaragd’) w handlu dostępne są odmiany żółtolistne. Jedna z nich - ‘Janed Gold’ syn. ‘Golden Smaragd’ cieszy się dużą popularnością. Jej hodowcą jest polski szkółkarz Edward Kubik. Odmiana odniosła międzynarodowy (światowy) sukces, zadebiutowała na rynku w 2008 r., zdobywając brązowy medal w Konkursie Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie. Obecnie można ją kupić nie tylko w większości krajów Europy, ale też w Kanadzie, USA czy Australii.
Żywotnik zachodni ‘Janed Gold’ jest krzewem o regularnym, stożkowatym pokroju i dosyć szybkim tempie wzrostu. Po 10 latach osiąga 2,5-3 m wysokości. Maksymalnie dorasta do kilku metrów wysokości. Pędy są wzniesione, silnie rozgałęzione, gałązki płaskie, gęsto ułożone obok siebie, pokryte zabarwionymi na żółto łuskami, które przez cały rok zachowują piękną, złocistą barwę.
Roślina nie jest kłopotliwa w utrzymaniu, właściwie nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, ale dobrze rośnie także na przeciętnych glebach ogrodowych. Najładniej wybarwia się sadzona na stanowisku słonecznym, choć znosi także półcień; w cieniu jej łuski zielenieją. Jest w pełni odporna na mróz, zdrowa, dobrze znosi cięcie, choć ze względu na regularny pokrój zabieg ten właściwie nie jest potrzebny. Podobnie jak inne żywotniki roślina tworzy płytki system korzeniowy, dlatego w okresie suszy może wymagać podlewania.
Odmiana polecana do tworzenia żywopłotów, wówczas należy ją sadzić w rozstawie co 80 cm, oraz stosowania pojedynczo lub w grupach z zieleni miejskiej, osiedlowej, na działkach, cmentarzach a nawet uprawy w pojemnikach.