Odcinek 3
Kwiaty w ogrodzie przez cały rok, czyli o rabatach bylinowych

W tym odcinku:

Zapraszamy na nowy - 3 odcinek pt. Kwiaty w ogrodzie przez cały rok, czyli o rabatach bylinowych, a w nim m.in.:
  • czym są byliny – jakie są ich największe zalety?;
  • kwitnąca rabata nawet zimą – czy to możliwe?;
  • „żelazne” byliny na trudne, pionierskie warunki;
  • od czego zacząć i jakie są podstawowe, i konieczne kroki do stworzenia rabaty bylinowej;
  • rośliny bylinowe w odsłonie kwiatów ciętych do bukietów.

Gość odcinka: Natalia Marcinkowska-Chojnacka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego i studium podyplomowego w zakresie projektowania ogrodów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Odbyła roczne stypendium w ogrodach botanicznych Longwood Gardens, USA, w szkółce roślin ozdobnych Andre Briant we Francji i szkółce bylinowej – Howard & Kooji w Wielkiej Brytanii. Autorka wielu artykułów w prasie ogrodniczej i tłumaczeń z języka angielskiego branżowej literatury. Członek Związek Szkółkarzy Polskich i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Pracuje w rodzinnej szkółce bylin istniejącej od 1990 r. Jest autorem opisów bylin w nowym wydaniu Katalogu Roślin (VI) oraz Katalogu Bylin; od wielu lat jednym z prelegentów szkolenia – Certyfikat Związku Szkółkarzy Polskich, przedstawiając podstawowe gatunki bylin i traw do ogrodów, i terenów zieleni.

Prowadzący: red. Marek Jezierski

Odcinek 2
Jak powstają nowe odmiany, czyli hodowca to brzmi dumnie!

W tym odcinku:

  • hodowca i producent roślin – czy zajmują się tym samym?
  • ile czasu tworzy się nową odmianę?
  • hodowla: klasyczna, krzyżówkowa, mutacyjna; konkretne cele hodowlane;
  • zasady nazewnictwa nowych odmian – stary i nowy system;
  • dodatkowe oznaczenia na etykietach – co oznaczają.

Gość odcinka: dr Wiesław Szydło

Szkółkarz; hodowca; członek Związku Szkółkarzy Polskich, Absolwent Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz wieloletni pracownik w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW, wprowadzający studentów w tajniki szkółkarstwa ozdobnego. Autor wielu publikacji oraz uczestnik audycji radiowych i telewizyjnych popularyzujących uprawę roślin ozdobnych w Polsce. Jego artykuły ukazują się w licznych czasopismach ogrodniczych. Członek Związku Szkółkarzy Polskich aktywnie działający w jego zarządzie. Od lat prowadzi własne gospodarstwo szkółkarskie. Opiekun, konsultant i doradca merytoryczny najnowszego wydania Katalogu Roślin VI.

Prowadzący: red. Marek Jezierski

Odcinek 1
Skąd się biorą rośliny?

W tym odcinku: „Przedszkole” dla drzewek i roślin; Dlaczego warto poznać pochodzenie rośliny? Na co zwrócić uwagę wybierając rośliny w centrum ogrodniczym czy szkółce; Działamy lokalnie, myślimy globalnie; Czym zajmuje się Związek Szkółkarzy Polskich  – cele działalności; www.e-katalogroslin.pl skarbnica zielonej wiedzy; mody i trendy w roślinach; rośliny rodzime i inwazyjne – temat wciąż dyskusyjny.

Gość: Andrzej Kujawa, Prezes Związku Szkółkarzy Polskich

Od czasów dzieciństwa przyciąga go przyroda. Z wykształcenia leśnik – pracował w zawodzie, a następnie w szkółkarstwie w Niemczech. W roku 1994 założył własną szkółkę i metodą pracy organicznej zbudował gospodarstwo szkółkarskie Szkółka Bąblin. Dnia powszedniego nie nazywa dniem pracy, a zabawą z roślinami i realizacją swych pasji. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego oraz Związku Szkółkarzy Polskich (od 2021 w zarządzie – w roli wiceprezesa; od 2023 pełni funkcję Prezesa). Autor licznych artykułów o roślinach, popularyzujących mniej znane krzewy oraz książki „Krzewy Liściaste na suche czasy”. Wydawnictwo zawiera dość szczegółowy opis naszych rodzimych gatunków, jak i tych obcego pochodzenia, które pozwalają dokonać wyboru tych najbardziej przydatnych na „suche czasy”, ponadto pozycja zawiera: wskazówki z zakresu zakupu, pielęgnacji czy też przegląd gatunków.

Prowadzący: red. Marek Jezierski

Prowadzący: 
Marek Jezierski

Marek Jezierski, dziennikarz od ponad 30 lat zajmujący się ogrodami. Autor programów, felietonów i artykułów ogrodniczych dotyczących pielęgnacji roślin i „zabawy w ogród”. Ogrodnik z wykształcenia, zamiłowania i praktyki. Uwielbia poznawać świat i przyrodę z perspektywy motocykla.