17 lipca 2014
Ligularia przewalskii
Ligularia przewalskii
syn. Senecio przewalskii
języczka Przewalskiego
to dosyć wysoka bylina pochodząca wilgotnych obszarów północy Chin, ozdobna z liści i kwiatów, w trakcie kwitnienia dorasta do 1,5 m wysokości. Tworzy cienkie ale wyprostowane i sztywne, purpurowe łodygi, z których w dolnej części wyrastają najczęściej po 3 szerokie, dłoniaste liście. Okrągławe, powcinane blaszki liściowe składają się z 5-7 grubo ząbkowanych klap, są osadzone na długich, purpurowo-brązowych ogonkach liściowych. Wysmukłe, strzeliste kwiatostany mają do 70 cm długości oraz lekko przewieszone wierzchołki. Składają się z żółtych kwiatów języczkowatych i rurkowatych. Kwiaty te począwszy od lipca rozwijają się stopniowo od dołu ku górze. Kwitnienie może trwać nawet do końca sierpnia i początku września. Po przekwitnięciu warto pozostawić kwiatostany, które będą ozdobą ogrodu do późnej jesieni. Jesienią liście pięknie przebarwiają się w ciepłych odcieniach pomarańczu i czerwieni.
Języczka Przewalskiego najlepiej rośnie na glebach stale wilgotnych, żyznych i w ocienieniu. Można ją sadzić na słońcu, ale wtedy wymaga regularnego podlewania, a i wtedy w gorące dni liści mogą być zwiędnięte. Znacznie lepiej rośliny czują się w półcieniu i cieniu. Jest odporna na mróz, większość szkodników i chorób, poza ślimakami, którym wyjątkowo smakują jej liście. Ostatnio na rynku pojawił się duży wybór środków (w postaci granulatów) skutecznie zwalczających ślimaki. Poza ślimakami nic jej nie grozi i jest to roślina bezproblemowa. Bardzo dobrze zimuje. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się wyłącznie do usuwania starych, zeschłych pędów i liści na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji.
Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji naturalistycznych, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych, a także pod koronami wysokich drzew. Świetnie komponują się z innymi bylinami, szczególnie sadzona z tyłu rabaty, jako tło dla niższych gatunków. Najpiękniej prezentują się kilkuletnie, rozrośnięte egzemplarze. Efekt ten można uzyskać szybciej, sadząc obok siebie 3 do 5 roślin.