23 kwietnia 2014
Picea glauca 'Daisy's White'
Picea glauca 'Daisy's White'
świerk biały 'Daisy's White'
Picea glauca ‘Daisy’s White’ to karłowa, bardzo wolno rosnąca forma świerka, tworząca gęste, regularne stożki. Odmiana została wyhodowana w Belgii w latach 90 XX wieku jako mutacja powszechnie znanej odmiany ‘Conica’. Roślina rocznie przyrasta zaledwie o 5-6 cm, osiągając po 10 latach uprawy około 1 m wysokości. Igły są krótkie, kłujące, osadzone wokół pędów. Same pędy są stosunkowo cienkie, wałeczkowate, zakończone wyraźnym pąkiem szczytowym. Cechą charakterystyczną odmiany ‘Daisy’s White’ jest jasna, kremowa barwa wiosennych przyrostów. Początkowo najmłodsze igły są niemal białe i dosyć wrażliwe na silne promieniowanie słoneczne. Później przyrosty stopniowo żółkną i w czerwcu stają się zielone. Drugi, letni przyrost jest już wyłącznie zielony.
Świerk biały ‘Daisy’s White’ jest mało wymagający, oczywiście najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe i stale wilgotnych, ale całkiem nieźle radzi sobie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Wprawdzie gatunek jest wystarczająco mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju, to jednak w pierwszych latach uprawy zaleca się zabezpieczanie roślin na zimę cieniówką, zwłaszcza od strony południowej. Osłanianie roślin za pomocą siatki cieniującej ma na celu zabezpieczenie igieł przed wysychaniem w mroźne, słoneczne dni. Najczęściej igły wysychają od strony nasłonecznionej. Jeśli do tego dojdzie wraz z nadejściem wiosny uszkodzone igły żółkną i opadają. Podobne objawy może spowodować pojawienie się przędziorków pod koniec wiosny lub latem. Gdy tylko zauważymy objawy żółknięcia igieł krzewy należy opryskać jednym z akarycydów – środków służących do zwalczania przędziorków. Podniesiona wilgotność powietrza sprzyja ograniczeniu występowania szkodnika. Natomiast jeśli w koronie pojawią się silnie rosnące, długie pędy należy je usuwać, bowiem tego typu rewersje mogą spowodować zagłuszenie odmiany i z czasem jej zanikanie.
Świerk biały ‘Daisy’s White’ doskonale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji ogrodowych wraz z innymi, wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Bardzo dobrze prezentuje się na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych a także w pojemnikach. W okresie bożego narodzenia może służyć za oryginalną choinkę.