‘Frosted Curls’
Turzyca włosista ‘Frosted Curls’
Turzyce (Carex) to wieloletnie rośliny zielne na pierwszy rzut oka bardzo przypominające trawy, różnią się jednak od nich kilkoma istotnymi szczegółami morfologicznymi, m. in. ułożeniem liści i budową kwiatostanów. U większości turzyc liście wyrastają w 3 prostnicach, stąd ich łodygi na przekroju mają kształt trójkąta i są wypełnione, podczas gdy u traw liście wyrastają w 2 prostnicach, a puste w środku źdźbła są okrągłe. U traw kwiaty są zwykle obupłciowe, u turzyc najczęściej są rozdzielnopłciowe, czyli oddzielnie tworzą się męskie kwiaty z pręcikami, oddzielnie żeńskie kwiaty ze słupkami. Na świecie występuje około 1,8 tys. gatunków turzyc, w Polsce rośnie około 100 gatunków. W środowisku naturalnym turzyce najczęściej zasiedlają tereny wilgotne - łąki, brzegi rzek, jezior, stawów i rowów melioracyjnych, rosną w lasach oraz w górach. Do pospolitych krajowych turzyc należy oczeret jeziorny porastający brzegi zbiorników wodnych, ponikło błotne, z kolei na wydmach nadmorskich można znaleźć turzycę piaskową, która przystosowała się do zasiedlania miejsc suchych, ubogich w składniki pokarmowe.
Krajowe szkółki i centra ogrodnicze oferują dziesiątki gatunków turzyc, a na rynku co roku pojawiają się ich nowe odmiany. Efektowymi turzycami są gatunki pochodzące z Nowej Zelandii o długich, cienkich liściach, często sprawiających wrażenie zaschniętych. Jedną z nich jest turzyca włosista (C. comans) ‘Frosted Curls’. Jest to zimozielona turzyca, która nie rozrasta się za pomocą rozłogów lecz tworzy zwarte gęste kępy o wysokości do około 30 cm. Jej liście są bardzo wąskie, nitkowate, długie, z białym nerwem głównym, przez co wydają się jaśniejsze – w okresie wegetacyjnym są jasnozielone, zimą srebrzysto-zielone, sprawiają wrażenie, jakby były pokryte szronem. Liście łukowato przewieszają się na wszystkie strony i częściowo pokładają się na ziemi, dzięki czemu turzycę tę można stosować jako roślinę okrywową. Jej kwiaty są niepozorne i nie przedstawiają wartości dekoracyjnej.
Turzyca włosista preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych, miejsca osłonięte od wiatru, gleby próchniczne, stale wilgotne w sezonie wegetacyjnym ale nie zatrzymujące wody zimą, dobrze zdrenowane. Nadmiar wody w okresie zimowym jest dla tej rośliny bardzo szkodliwy, podobnie jak silny mróz przy braku pokrywy śnieżnej. Nowozelandzkie gatunki turzyc nie są w pełni odporne na mróz i w czasie silnego mrozu mogą u nas przemarzać. Turzyce rosną zdrowo, są raczej wolne od szkodników i chorób, nie sprawiają problemu w utrzymaniu.
Turzyca włosista ‘Frosted Curls’ nadaje się do zazieleniania miejsc pod drzewami, nad brzegami oczek wodnych, wzdłuż ścieżek, zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w parkach. Ciekawie prezentuje się posadzona w ogrodach skalnych. Jest doskonałą byliną do obsadzania donic i komponowania z innymi roślinami, wiosennymi gatunkami cebulowymi, czy np. kwitnącymi jesienią wrzosami.