31 sierpnia 2011

19. WYSTAWA ZIELEŃ TO ŻYCIE - podsumowanie

Podziel się!

19. WYSTAWA ZIELEŃ TO ŻYCIE - podsumowanie

 

 
Najważniejsze fakty:
 
W 19. Międzynarodowej Wystawie ,,Zieleń to Życie”, która odbyła się w dniach 26-28 sierpnia 2011, w Warszawie w Centrum EXPO XXI wzięło udział blisko 300 firm reprezentujących szeroką branżę szkółkarstwa, ogrodnictwa, techniki i architektury krajobrazu. Wystawcy reprezentowali 11 krajów: Polskę, Austrię, Belgię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Niemcy, Republikę Czeską, Węgry i Włochy.  Zagraniczni uczestnicy targów stanowili 28% ogólnej liczby wystawców i zajęli 25% powierzchni wystawienniczej. Hasłem tegorocznej Wystawy był ,,OGRÓD – DOBRY RUCH!” Zarówno wystawcy nawiązując do tematu Wystawy aranżacjami stoisk, jak i organizatorzy poprzez pokazy i wykłady przekonywali do tego, że założenie ogrodu jest dobrym krokiem w kierunku zmiany jakości życia, świetną formą aktywnego wypoczynku i pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Wystawa zajęła powierzchnię 13 000 m2 brutto w 3 halach Centrum EXPO XXI oraz teren zewnętrzny. Organizatorami byli Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni.
 
Odwiedzający

 

Pierwszy dzień Wystawy –skierowany był wyłącznie dla gości branżowych - architektów krajobrazu, wykonawców  ogrodów i terenów zieleni publicznej , ogrodników i szkółkarzy, kupców i handlowców zajmujących się sprzedażą roślin, dostawców usług, producentów. Wystawę odwiedzili też architekci, deweloperzy, zarządcy nieruchomości, dekoratorzy i floryści, studenci i przedstawiciele środowisk naukowych. Zwiedzający profesjonaliści przyjechali jak zawsze z całego kraju. Wyraźnie wzrosła liczba zagranicznych gości – szczególnie zza wschodniej granicy. Odnotowano przedstawicieli kilkunastu krajów Europy i Azji. Najliczniejsze grupy klientów przyjechały z Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Litwy, Białorusi, Niemiec i Holandii.
Targi odwiedziło łącznie 16 500 osób – w tym ponad 5000 zawodowo zainteresowanych prezentowaną przez wystawców ofertą.
  
 Rośliny – dominujący sektor
Zieleń to Życie” jest największą w naszej części Europy prezentacją roślin do ogrodów i terenów zieleni. Jest także dorocznym świętem szkółkarzy i ogrodników, miejscem, gdzie mogą zaprezentować swoją ofertę i porównać ją na tle innych – producentów z kraju i zagranicy. Wystawcy z sektora oferującego rośliny zajęli ponad połowę powierzchni Wystawy.  Prezentowało je blisko 150 firm rozlokowanych w dwóch halach.  Polskie szkółkarstwo reprezentowało 83 firmy gospodarstwa ogrodnicze. Aż 57 z nich to członkowie Związku Szkółkarzy Polskich. Bogaty asortyment roślin, różnorodność form, wysoka jakość prezentowanych roślin, liczne nowości oraz  pomysłowość w ich eksponowaniu sprawiły, że ,,Zieleń to życie” zrobiła wrażenie nie tylko na nowych, ale również stałych gościach Wystawy. Termin Wystawy pozwala na prezentację roślin w najlepszej fazie ich rozwoju i dekoracyjności. Klienci łatwo mogą ocenić jakość, zapoznać się z asortymentem, wielkościami, cenami, dostępnymi ilościami i dokonać zamówień. 
 
Techniczne nowości

Drugi duży dział wystawy to Technika i technologie dla szkółkarstwa i terenów zieleni. Swoją ofertę przedstawiło tym razem blisko 90 firm w tym 13 zagranicznych. Wystawcy kierowali ją do kilku grup odbiorców - producentów roślin, wykonawców terenów zieleni i firm zajmujących się pielęgnacją, przedstawicieli centrów ogrodniczych i hurtowni, a także do konsumentów poszukujących nowości i praktycznych porad w zakresie pielęgnacji ogrodu. Prezentowano: maszyny do sadzenia i formowania roślin, urządzenia, narzędzia i technologie do produkcji szkółkarskiej, a także bogatą ofertę podłoży i substratów do uprawy roślin, systemy nawodnień, opakowań i oznakowań, nawozy i środki ochrony przed chorobami i szkodnikami. Architekci krajobrazu skorzystać mogli z różnorodnej oferty programów komputerowych wspierających projektowanie.
 
Ogród dobrze wyposażony 
Piękne donice, dekoracje, drobiazgi nadające styl ogrodowi, a także meble i materiały wykończeniowe można było obejrzeć na stoiskach blisko 40 wystawców z kraju i zagranicy. Z satysfakcją podkreślali oni rosnące zainteresowanie klientów. Oferta skierowana była zarówno do hurtowych odbiorców i dystrybutorów, projektantów, ale także klientów detalicznych. Ponadto na wystawie obecne były wszystkie najważniejsze branżowe wydawnictwa z ofertą czasopism, specjalistycznych książek, poradników i katalogów.
 
Atrakcyjny i bogaty program

Wystawa obfitowała w liczne wydarzenia skierowane do profesjonalistów i odrębnie dla szerokiej publiczności. Branżowi odbiorcy spotkali się już w czwartek na konferencji poświęconej zieleni publicznej. W dwudniowym spotkaniu pt. ,,Zielone miasto - metamorfozy” wzięło udział 120 osób z całego kraju zajmujących się zarządzaniem i tworzeniem zieleni w miastach i gminach. Do właścicieli centrów ogrodniczych i handlowców skierowane było seminarium pt. ,,Centrum ogrodnicze przyszłości” prowadzone przez uznanego na świecie za ,,guru’’ i eksperta od zarządzania i marketingu – Johna Stanley’a. Kolejne po ubiegłorocznym spotkanie ze Stanley’em przyciągnęło ponad 250 słuchaczy. W sobotnim Dniu Architekta Krajobrazu uczestniczyło ponad 200 projektantów. Magnesem była obecność Diarmuida Gavina – irlandzkiego projektanta ogrodów. Gavin jest zdobywcą kilku głównych nagród na Chelsea Flower Show * w tym złotego medalu w tegorocznej edycji), autorem książek i programów telewizyjnych o tworzeniu ogrodów dla BBC. Obaj zaproszeni goście spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem odbiorców.
Do amatorów – właścicieli ogrodów i działek rekreacyjnych skierowany był program otwartych pokazów i wykładów oraz bezpłatnych porad. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy florystyczne, sztuki kształtowania bonsai, a także wykłady na temat komponowania roślin czy nowych odmian hortensji. Z myślą o dzieciach towarzyszących rodzicom w zwiedzaniu przygotowano zielone warsztaty, ogrodowe zabawy i konkursy. Roślinne rarytasy i nowości kupić można było na towarzyszącym Wystawie kiermaszu.
 
Dobry ruch w ogrodzie!  

Do motywu przewodniego Wystawy – ,,Ogród - dobry ruch!” nawiązywała koncepcja Ogrodu Pokazowego usytuowanego przed wejściem do hal EXPO. Geometryczna kombinacja tarasów i zwartych bloków roślinnych kontrastowała z ruchem wodnych biczy, które przeskakując nad głowami widzów cieszyły dorosłych i dzieci. Lekkości i uroku dodawały kolekcje poruszających się na wietrze traw i turzyc oraz kwitnące liliowce.  Projekt przygotowali i zrealizowali architekci krajobrazu
Bartłomiej Gasparski, Marek Stefański oraz Sebastian Kochelz firmyPalmett Markowe Ogrody S.C.  Rośliny dostarczyły Szkółki GRĄBCZEWSCY  i CLEMATIS. Ogród był znakomitą scenerią dla pokazów Tai Chi odbywających się w sobotę i niedzielę.
 
 
Nagrody i Laury

Podczas Wystawy rozstrzygnięto trzy konkursy.

W KONKURSIE ROŚLIN NOWOŚCI spośród 38 zgłoszonych roślin Jury wyróżniło nagrodami:
 
ZŁOTY MEDAL
ze szkółkiCLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

SREBRNY MEDAL
Physocarpus opulifolius
LITTLE DEVIL® ’Donna May’
PBR
ze szkółkiPepinieres MINIER S.A.

BRĄZOWY MEDAL
Populus deltoides ‘Purple Tower’ PBR
z Gospodarstwa Szkółkarskiego WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska

WYRÓŻNIENIA:
Clematis 'Beautiful Bride' PBR
ze szkółkiCLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

Taxus ×media ‘Oliwka’
ze szkółki ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj

Quercus  robur ‘Posnania’
ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT
 


LAUR HONOROWY
Związek Szkółkarzy Polskich tradycyjnie przyznał podczas Wystawy Honorowy Laur. 
Otrzymał go profesor Stanisław Gawroński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za ,,zgłębianie ekologicznych wartości roślin w terenach zurbanizowanych”.
 

Spośród 20 zgłoszonych do Konkursu produktów Jury wyróżniło:
Nagrodą ZIELONY LAUR  dla najlepszego produktu do ogrodu i terenów zieleni:  
System lamp ledowych dla terenów zieleni z firmy SCHRÉDER POLSKA  
 
WYRÓŻNIENIA przyznane zostały:
firmie FISKARS BRANDS POLSKA za Kosiarkę ręczną bębnową MOMENTUM
firmie ZIELONY FRONT za System podpór do roślin pnących

ZIELONY LAUR dla najlepszego produktu dla szkółkarstwa otrzymał HOLMAC H2C 32

z firmy OGROTECHNIK Artur Musioł

KONKURS NA NAJATRAKCYJNIEJSZE STOISKA

ZŁOTE WAWRZYNY w kategorii najatrakcyjniejsze stoiska roślinne
1. SZKÓŁKA DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH JOANNA i BRONISŁAW SZMIT
2. CLEMATIS Szkółka Pojemnikowa sj. Sz. Marczyński, W. Piotrowski 
3. SZKÓŁKI KUROWSCY
4. BRACIA DĘBSCY SZKÓŁKI DRZEW, KRZEWÓW I BYLIN
5. SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE GRZEGORZ ULIŃSKI
 
SREBRNE WAWRZYNY
1. HAMIPLANT B.V.
2. SZKÓŁKA ROŚLIN OZDÓBNYCH, HOMA EMIL, HOMA-KOSAKOWSKA KRYSTYNA
3. GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE ŁAZUCCY
4. SZKÓŁKA ROŚLIN WRZOSOWATYCH MAGDALENA I MAREK MAJEWSCY
5. VITROFLORA
6. PARK-M Sp. z o.o.
7. ARTPLANTS Sp. z o.o.
8. BYLINY W POJEMNIKACH J.J. MARCINKOWSCY
9. SZKÓŁKA DRZEW I KRZEWÓW - KAROL J. PIATKOWSKI
10. SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH SZYMANOWSKI BARTŁOMIEJ
 
BRĄZOWE WAWRZYNY
1. GOSPODARSTWO SPECJALISTYCZNE PANEK
2. SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH M.P.BANASIAK
3. H.LORBERG BAUMSCHULERZEUGNISSE GmbH & Co.KG
4. KORDUS SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE
5. POL-PLANTS Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Kamil Dudek
6. SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH MARIUSZ PAWLAK
7. KWIACIARSKI ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY ISiK Nowy Dwór Sp. z o.o.
8. GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE WRÓBLEWSCY ZENONA WRÓBLEWSKA
9. GRĄBCZEWSCY - HURTOWA SPRZEDAŻ ROŚLIN
10. HUVERBA B.V.
 
W kategorii najatrakcyjniejsze stoiska „nie roślinne”
ZŁOTE WAWRZYNY
1. FISKARS BRANDS POLSKA Sp. z o.o.
2. EKO - CERAMIKA Janusz Błażejewski Wyrób i sprzedaż
3. CHRONOS Kamienne Dekoracje Ogrodu
 
SREBRNE WAWRZYNY
1. KWAZAR CORPORATION Sp. z o.o.
2. MODIFORM B.V.
3. GREEN-LAND SERVICE Sp. z o.o.
4. AGROSIMEX Sp. z o.o.
5. HERCO Sp. z o.o.
 
BRĄZOWE WAWRZYNY
1. MAXI-PLON Sp. z o.o. wraz z DURPETA UAB 
2. TER STEEGE POLAND Sp. z o.o.
3. MARMA POLSKIE FOLIE Sp. z o.o.
4. COMECO Jerzy Komosiński
5. INTERPLAST PLASTIC PRODUCTS Sp. z o.o.
 
 
Więcej informacji i liczne fotografie dostępne są na stronie internetowej www.zielentozycie.pl
 
Echa Wystawy


http://www.minrol.gov.pl/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Zielen-to-Zycie/

http://www.administrator24.info/aktualnosci/id1950,Warszawa-rojnie-na-19.-Miedzynarodowej-Wystawie-Zielen-to-zycie.html

http://www.tvp.pl/warszawa/publicystyka/wywiad-kuriera/wideo/agnieszka-zukowska-wojciech-grabczewski-26082011/5165630

http://www.youtube.com/watch?v=IqkWKDJ2VoI

www.ogrodowisko.pl/artykuly/202-wystawa-zielen-to-zycie-2011

http://www.jagodnik.pl/owoce/246-rosliny-wazny-element-naszego-zycia-