13 lipca 2019

Bundesgartenschau Heilbronn 2019

Podziel się!

Expo Horticultural 2024 w Łodzi tuż-tuż. Związek Szkółkarzy Polskich jest partnerem merytorycznym i społecznym łódzkiego wydarzenia, dlatego postanowiliśmy wraz z delegacją Urzędu Miasta w Łodzi odwiedzić Federalną Wystawę Ogrodniczą (BUGA) i sięgnąć po garść inspiracji zza zachodniej granicy.

Federalna Wystawa Ogrodnicza zorganizowana została w tym roku w Heilbronn, mieście portowym liczącym ponad 118 tys. mieszkańców położonym nad rzeką Neckar. Heilbronn przez wiele lat stanowił istotny punkt przeładunkowy, w związku z czym stan wody oraz podłoża uległ stopniowemu pogorszeniu. Ze względu na fakt, iż jednym z założeń wystawy jest poprawa stanu środowiska w mieście, władze Federalnej Wystawy Ogrodniczej postanowiły przyjąć zgłoszenie miasta i zorganizować w nim wystawę BUGA 2019.

BUGA jest wydarzeniem odbywającym się cyklicznie (co 2 lata) na terenie wybranych niemieckich miast. W ramach wystawy prezentowane są możliwości zielonej branży uwzględniające różne obszary, takie jak budownictwo czy architektura. Na etapie przygotowań powstają tymczasowe i stałe założenia. Do tych pierwszych należą strefy edukacyjne, ogródki, alejki, bary i kawiarnie. W ramach stałej infrastruktury powstają natomiast trwałe ukształtowania terenu oraz budynki mieszkalne.

Zarówno dla organizatorów wystawy jak i samego miasta istotna jest wizja tego, co znajdować będzie się na danym terenie już po zakończeniu wydarzenia. Właśnie z tego powodu tak istotne jest dokładne przygotowanie planów budowlanych. Już na pierwszy rzut oka widoczne są na nich działania na rzecz poprawy stanu środowiska w mieście - 2/3 terenu stanowi rzeka Neckar wraz nasadzeniami roślinnymi, a 1/3 tereny zabudowane. W ramach BUGA 2019 oczyszczona została woda oraz podłoże znajdujące się na nowo zbudowanym osiedlu. Zniknęła również mało uczęszczana droga, a pojawił się istotny dla miasta most. Na zabudowanym terenie powstały wspomniane kompleksy budowlane, na których parterze znajdują się lokale usługowe. Dzięki nim mieszkańcy osiedla będą mieli nie tylko łatwy dostęp do niezbędnych na co dzień produktów, ale także możliwość znalezienia pracy tuż przy miejscu zamieszkania.

Jak wspominają organizatorzy Federalnej Wystawy Ogrodniczej, chcą oni zachęcić mieszkańców do spędzania czasu na łonie natury. Skutkuje to zwiększeniem zintegrowania lokalnej społeczności, a co za tym idzie identyfikacji z miastem.

Podczas wyjazdu, wraz z delegacją organizatorów Expo Horticultural 2024, zasięgnęliśmy istotnej wiedzy od ekspertów zajmujących się tego typu wydarzeniami już od 7 dekad. BUGA stanowi niewątpliwie ciekawy punkt turystyczny. Wydarzenie trwa pół roku - od kwietnia do października. Od początku jego trwania do dnia dzisiejszego odwiedziło ją już milion odwiedzających.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszej wizyty na Bundesgartenschau Heilbronn 2019.