15 czerwca 2018

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI

Podziel się!

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI – OTWARTA FORMUŁA

W tym roku po raz pierwszy nowości roślinne do konkursu mogą zgłaszać nie tylko wystawcy ZIELEŃ TO ŻYCIE. Zapraszamy do udziału wszystkich, którzy chcieliby upowszechnić i wypromować swoje rośliny - hodowców, szkółkarzy, twórców nowych odmian.

Organizowany przez Związek Szkółkarzy Polskich KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI jest stałym wydarzeniem Międzynarodowej Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE (Warszawa, 6-8 września 2018) i jedynym tego typu konkursem w kraju. Jego celem jest szeroka promocja nowych, interesujących odmian drzew, krzewów, pnączy i bylin. Dotychczas udział w konkursie był zarezerwowany wyłącznie uczestnikom targów (wystawcom), ale w tym roku zarząd ZSzP po raz pierwszy umożliwił zgłaszanie nowości szerszemu gronu zainteresowanych – hodowcom, szkółkarzom, twórcom nowych odmian, którzy nie muszą być wystawcami, ale chcieliby upowszechnić swoje rośliny i zaoferować je szerokiemu gronu odbiorców. Rośliny są oceniane i nagradzane przez międzynarodowe jury. Od 2 lat przyznawane jest także specjalne wyróżnienie dziennikarzy.

PROMOCJA
Udział w konkursie przynosi szereg korzyści związanych z promocją zgłaszanych nowości i ich twórców. Portrety roślin są publikowane nie tylko w wystawowym informatorze, na stronach internetowych wystawy, ZSzP i e-katalogu roślin, ale też szeroko promowane w krajowych i międzynarodowych magazynach ogrodniczych, programach telewizyjnych oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zwycięska roślina trafia na okładkę Katalogu Szkółek.

Nagrody i wyróżnienia są wręczane podczas uroczystej ceremonii otwarcia wystawy, w obecności licznych dziennikarzy. Znakomita lokalizacja stoiska, na którym są prezentowane nowości zapewnia, że większość gości odwiedzających targi rozpoczyna wizytę na wystawie właśnie od zwiedzania konkursowej ekspozycji.

KRYTERIUM NOWOŚCI
Zgodnie z regulaminem przedmiotem konkursu są rośliny wieloletnie ozdobne i owocowe: drzewa, krzewy, pnącza, krzewinki oraz byliny ze stref klimatycznych USDA 1 – 7b spełniające kryterium nowości. Za nowości uważa się nowe taksony, które zostały właśnie wprowadzone do produkcji i/lub są uprawiane w Polsce od niedawna (do kilku lat) lub zostały wprowadzone do produkcji po bardzo długiej przerwie. Rośliny te powinny być dostępne w sprzedaży. Szczegółowe wymagania i kryteria oraz informacje organizacyjne znajdują się w regulaminie konkursu na stronie www.zszp.pl.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie odmian do konkursu odbywa się na podstawie karty zgłoszeniowej, którą wraz ze zdjęciami należy dostarczyć do biura Związku Szkółkarzy Polskich, Al. Jana Pawła II 80 lok.71, 00-175 Warszawa lub przesłać e-mailem na adres: zszp@zszp.pl do dnia 2 lipca 2018 r. do godziny 23:59. Opłata rejestracyjna za każdą zgłaszaną odmianę wynosi brutto: 600 zł dla wystawców, 800 zł dla członków ZSzP nie wystawiających się i 1000 zł dla pozostałych uczestników. Przyjęte do konkursu rośliny należy dostarczyć jeden dzień przed rozpoczęciem wystawy, tj. 5 września 2018 r., do godziny 12:00, do biura organizatora targów na terenie wystawy w liczbie od 1 do 10 sztuk, w zależności od wielkości roślin.

Dokumenty do pobrania:25 sierpnia 2017

KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI

KONKURS ROŚLINNYCH NOWOŚCI organizowany jest przez Związek Szkółkarzy Polskich w czasie Międzynarodowych Targów Zieleń to Życie, a jego zadaniem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian roślin na rynku. Nowe znaczy tyle, co wprowadzane właśnie do produkcji, uprawiane od niedawna.

Regulamin Konkursu określa jego zasady i stanowi kto może dokonać zgłoszenia. Oceniana roślina powinna pochodzić z partii materiału przeznaczonego do sprzedaży, gdyż bardzo istotne jest, aby nowa odmiana była dostępna w handlu. Warunkiem jest również to, by roślina nie była wcześniej zgłaszana do Konkursu Roślin Nowości. Wszystkie zakwalifikowane do konkursu rośliny są promowane, przede wszystkim jednak te nagrodzone. Informacje o nich ukazują się się w materiałach i wydawnictwach Związku Szkółkarzy Polskich, na stronach WWW, w pismach branżowych oraz innych mediach.

Zgłoszenie nowych odmian do Konkurs Roślinnych Nowości odbywa się na podstawie wypełnionej internetowej karty zgłoszeniowej, zawierającej wszystkie dane o zgłaszającym oraz informacje dotyczące rośliny, jej ekspozycji i dostępności. Internetowa karta zgłoszeniowa jest wypełniana dla każdej odmiany odrębnie i stanowi dla Jury podstawę do oceny rośliny. Ocena ta przeprowadzana jest na podstawie przesłanych na adres zszp@zszp.pl co najmniej 3 zdjęć cyfrowych wysokiej jakości spośród których przynajmniej jedno przedstawia sylwetkę całej rośliny, a inne charakterystyczne cechy zgłaszanej nowości.

 

 

Dokumenty do pobrania: *INTERNETOWA KARTA ZGŁOSZENIOWA KONKURSU ROŚLINNYCH NOWOŚCI 2023 *Regulamin Konkursu Roślinnych Nowości 2023

 

Archiwum Konkursu Roślinnych Nowości: 

2022 * 2021 * 2020 * 2019 * 2018 * 2017 * 2016 * 2015 * 20142013 * 2012 * 2011 * 2010 * 2009 * 2008