26 sierpnia 2007

Nowe drzewa dla Warszawy

Podziel się!

Czterometrowe lipy odmiany 'Koningslinde' w liczbie 15 sztuk zostały posadzone w Warszawie w Parku Pole Mokotowskie obok Pomnika Ku Czci Lotników Poległych w latach 1939 -1945 w połowie sierpnia.

Drzewa są darem dla miasta ofiarowanym przez Związek Szkółkarzy Polskich, który w tym roku obchodzi 15 rocznicę powstania. 15 lat ma także organizowana przez Związek Międzynarodowa Wystawa "Zieleń to życie" - największe obecnie targi roślin i ogrodów w Polsce.

Naszą intencją jest wsparcie wszelkich działań zmierzających do rozwoju zieleni w mieście i propagowanie sadzenia właściwych roślin do warunków miejskich. Chcemy także powiedzieć, że wyhodowanie tej wielkości drzewa trwa bardzo długo. Dlatego też nasadzenia powinny być starannie planowane i z dużym wyprzedzeniem. Chcemy także przypomnieć, że drzewa nie tylko pięknie wyglądają - są przede wszystkim dostawcą tlenu, wpływają na obniżenie temperatury powietrza, podniesienie jego wilgotności, chłoną pyły i zanieczyszczenia, obniżają hałas. Ich widok wpływa także na poprawę samopoczucia mieszkańców miast. Dorosłe drzewo o średnicy korony 12 m w jeden słoneczny dzień przetwarza ok. 18 kg dwutlenku węgla, a 13 kg tlenu, które powstaje jako uboczny produkt fotosyntezy zaspokaja dzienne potrzeby 10 ludzi.

Wybrane przez Związek drzewa pochodzą ze szkółki pana Kazimierza Kulasa z Pisarzowic k/ Brzegu (woj. opolskie). Rosły w tej szkółce 11 lat. Przez ten czas były kilkakrotnie przesadzane, nawożono je, podlewano i przycinano. Ich posadzeniem i pielęgnacją zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Ogrodniczych.