6 kwietnia 2020

Ogrodnictwo - remedium w czasach pandemii

Podziel się!

Pod koniec marca Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych (International Association of Horticultural Producers – AIPH) opublikowało interesujące materiały na temat pozytywnego wpływu roślin na nasze zdrowie i życie. Informacje te warto wykorzystać właśnie teraz, w czasie pandemii, gdy jesteśmy poddani licznym ograniczeniom. Praca z roślinami, czy to w ogrodzie, na tarasie, balkonie, a nawet na okiennym parapecie, przynosi ulgę i poprawia nasz nastrój!

Utrzymywanie aktywności fizycznej jest ważne, zwłaszcza w czasie, gdy jedna czwarta ludności świata objęta jest ograniczeniem przemieszczania się i musi pozostawać w domach. Praca z roślinami przynosi korzyści dla ciała i ducha – pozwala utrzymać aktywność fizyczną, oderwać myśli od codziennych problemów, zachować optymizm.

Badania naukowe pokazują, że rośliny służą zdrowiu fizycznemu i psychicznemu.

  1. Ogród to miejsce doświadczania natury – elementu, którego organicznie potrzebujemy by być szczęśliwi, odczuwać radość z życia.
  2. Prace w ogrodzie łagodzą stany depresyjne i niepokoje, pozwalają skuteczniej walczyć z nadwagą i otyłością, zapobiegają chorobom serca.
  3. Przebywanie w ogrodzie, a nawet samo obserwowanie roślin zza okna, obniża ciśnienie krwi, redukuje napięcie mięśni, redukuje stres, pozwala chorym szybciej wrócić do zdrowia.
  4. Udział w grupach i forach ogrodniczych, śledzenie stron i fanpejdży poświęconych ogrodnictwu pozwala nawiązać kontakty z interesującymi ludźmi a przez to budować relacje społeczne, dzięki którym łatwiej przetrwać izolację i kryzys związany z pandemią.

Dlatego jeśli do tej pory nie mieliśmy czasu na zadbanie o ogród, balkon czy taras – zróbmy to teraz! Dla dobra nas samych i naszych bliskich. W wielu krajach centra ogrodnicze i szkółki zostały zamknięte, w Polsce są jeszcze otwarte. Wybierając się na zakupy pamiętajmy jednak o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności – 2 m dystansu od innych, używaniu rękawiczek jednorazowych, maseczek. Nie narażajmy osób starszych, zaoferujmy im zrobienie roślinnych zakupów lub zróbmy niespodziankę – kupmy im rośliny w pojemnikach, które ozdobią mieszkanie, balkon, taras czy ogród!

W załącznikach poniżej  udostępniamy materiały źródłowe AIPH o korzyściach, jakie daje uprawienie ogrodnictwa w czasach pandemii koronawirusa.