24 czerwca 2014

Ogrody Daisy w Pszczynie

Podziel się!

W dniach 23-25 maja 2014 odbyła się druga edycja wystawy „Ogrody Daisy” w Pszczynie. Prezentacja roślin i aranżacji ogrodowych wpisuje się w cykl imprez pod nazwą „Daisy Days” organizowanych przez miasto. W tym czasie można wziąć udział: w grze miejskiej, w cyklu koncertów „VON PROMNITZ TOUR”, w  majówce konnej oraz okolicznościowych wystawach.  Wszystko powiązane z osobą księżnej Daisy i historią miasta.

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjną i rzucającą się w oczy była wystawa „Ogrody Daisy”. Stworzone przez szkółki Związku Szkółkarzy Polskich z Regionu Południowego aranżacje powstały w samym centrum miasta i zajęły prawie całą powierzchnię rynku.

 

Szkółki: 

przedstawiły swoje aranżacje ogrodowe przy okazji prezentując kolekcje roślin i było co oglądać. Termin, choć niektórym wydaje się być spóźnionym, jest z punktu widzenia odwiedzających bardzo atrakcyjny. Jeszcze kwitną azalie i rododendrony, w pełni kwitnienia mamy powojniki, kaliny. Atrakcyjne są niektóre tawuły,  pojawiają się krzewuszki i róże.  Jeżeli dodamy do tego całe bogactwo kwiecistych bylin i świeżą zieleń drzew to zyskamy chyba najatrakcyjniejszy wizualnie efekt jaki można w tracie roku osiągnąć. Myślę, że wszyscy zwiedzający byli zachwyceni.

 

Na rynku stanęła też scena na której w piątek podczas oficjalnego otwarcia wystąpili prezes Marek Majewski wraz z burmistrzami Pszczyny i Wałbrzycha i wieloma innymi zaproszonymi gośćmi.  Po nich wieczór zagospodarował Józef Broda gawędą o ogrodach, przyrodzie i muzyce. W sobotę szkółkarze, projektanci i zaproszeni goście mówili o roślinach polecanych na balkony, ich sadzeniu i pielęgnacji. A w niedzielę mikrofon przekazaliśmy Markowi Jezierskiemu, który zapewnił sobie pełną widownię opowiadając o roślinach i wszystkim co się z nimi wiąże od godziny 10 do 16. Do rozmowy zapraszał na zmianę szkółkarzy i specjalistów od podłoży lub ochrony roślin.

Zorganizowany był też wspólny kiermasz roślin, gdzie każda szkółka dostarczyła materiał ze swojej oferty. Do sprzedaży były także wystawione katalogi roślin oraz majowy numer czasopisma Zieleń to Życie.

 

Ponieważ impreza nie jest biletowana, trudno określić dokładną ilość osób, które odwiedziły Rynek w ciągu tych trzech dni, ale szacowana ilość to ponad 20.000 zwiedzających, którzy zjechali tu zarówno ze śląska, opolszczyzny jak i małopolski.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ