1 września 2023

Piotr Banaszczak wyróżniony Honorowym Laurem Związku Szkółkarzy Polskich

Podziel się!

Honorowy Laur to nagroda przyznawana od 2003 roku przez zarząd stowarzyszenia w uznaniu zasług za wkład w popularyzację roślin i/lub rozwój szkółkarstwa.

Laureatem Honorowego Lauru Związku Szkółkarzy Polskich w roku 2023, został pan Piotr Banaszczak, za wkład w rozwój kolekcji narodowych oraz popularyzację roślin drzewiastych.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się podczas ceremonii otwarcia 30. Targów ZIELEŃ TO ŻYCIE w dniu 31 sierpnia 2023 r.

Tegoroczny laureat Honorowega Lauru urodził się w 1973 r. w Krosnowie w powiecie skierniewickim. W 1998 r. ukończył studia na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie na kierunku architektura krajobrazu - broniąc dyplom na temat weryfikacji taksonomicznej kolekcji klonów w Arboretum SGGW w Rogowie. Po studiach rozpoczął pracę w Arboretum w Rogowie jako specjalista ds. kolekcji dendrologicznych.

Od 2002 pełni funkcję kierownika Arboretum. W trakcie ponad 20 lat piastowania tej funkcji włączył Arboretum do organizacji Botanic Gardens Conservation International oraz The Maple Society. Zmodernizował infrastrukturę ogrodu, m.in. przebudował alpinarium, stworzył nowy dział „Ogród Ginących Roślin Świata”, opracował systemem tablic edukacyjnych. Rozwinął działalność edukacyjną przez organizację cyklicznych imprez i wciąż powiększa kolekcje botaniczne.

Jest autorem niemal 200 artykułów popularnonaukowych z dziedziny dendrologii i architektury krajobrazu oraz autorem i współautorem około 60 publikacji naukowych i referatów.

W latach 2004-2014 był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Ogrodów Botanicznych gdzie rozwinął program Kolekcji Narodowych i do 2023 roku przewodniczył komisji certyfikującej.

Jest członkiem zarządów The Maple Society, Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członkiem rady naukowej Arboretum Bolestraszyce i Arboretum Marcule.

Od 2022 roku naucza dendrologii i inwentaryzacji geodezyjnej na Northwest Normal University w Chinach.

Regularnie pojawia się w ogrodniczych  i leśnych programach telewizyjnych przedstawiając ciekawe rośliny i zjawiska.