4 czerwca 2009

Seminarium ,,Zielone Miasto" w Łodzi

Podziel się!

3 czerwca odbyło się kolejne już zorganizowanego przez Związek seminarium ,,Zielone Miasto?. Tym, razem gościliśmy w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Honorowym patronatem objął je Pan Włodzimierz Fisiak ? Marszałek Województwa. W seminarium wziął udział Pan Andrzej Woźniak z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

W spotkaniu uczestniczyło 40 specjalistów odpowiedzialnych za zieleń publiczną w miastach i gminach, ogrodnicy i projektanci z województwa łódzkiego.

Celem seminarium było propagowanie dobrych praktyk i odpowiednich doborów gatunków roślin do terenów zieleni w miastach. Zagadnienia te szczegółowo przedstawili specjaliści i praktycy ? członkowie Związku ? Szczepan Marczyński ? pnącza i rośliny okrywowe, Ewa i Barłomiej Ważyńscy ? krzewy liściaste, Bartosz Byczkowski - drzewa. Prezentacje dotyczyły polecanych gatunków, właściwego sadzenia i zabiegów pielęgnacyjnych koniecznych do utrzymania roślin w dobrej kondycji, a także możliwości wykorzystania ich w przestrzeni miejskiej. Wszyscy prelegenci zwracali uwagę nie tylko na konieczność starannego i przemyślanego pod kątem funkcji i warunków doboru gatunków i odmian, ale także na jakość roślin i technikę sadzenia. Obecny na spotkaniu prezes Związku ? Lucjan Gursztyn zwrócił uwagę słuchaczy na konieczność stosowania łacińskich nazw roślin i biologiczne i ekologiczne korzyści, jakie niesie sadzenie roślin w mieście. Agnieszka Żukowska przedstawiła zalety i możliwości strony internetowej Związku, wydawnictwa polecane przez Związek oraz zaproszenie na Wystawę ,,Zieleń to życie?.