10 czerwca 2009

TERAZ POLSKA

Podziel się!

CLEMATIS Szczepan Marczyński, Władysław Piotrowski sp. j. ? Szkółka Pojemnikowa z Pruszkowa została laureatem XIX edycji Konkursu ?Teraz Polska?

1 czerwca 2009 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie, w czasie galowego koncertu odbył się finał XIX edycji Konkursu ?Teraz Polska?. Zaprezentowano tegorocznych laureatów, a Przewodniczący Kapituły Godła Promocyjnego ?Teraz Polska? prof. Michał Kleiber, wręczył  im statuetki-nagrody. Tego samego dnia, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, laureatom wręczono dyplomy i listy gratulacyjne od Prezydenta R. P., który był honorowym patronem konkursu.

Jednym z laureatów XIX edycji konkursu została firma Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski sp.j. - Szkółka Pojemnikowa z Pruszkowa, nagrodzona w konkursie na najlepsze produkty, za  ?Powojniki oraz inne pnącza ogrodowe w pojemnikach?. Jest to pierwsza firma, w historii Konkursu ?Teraz Polska?, z branży rolniczej oraz nagrodzona za produkt roślinny.

W tegorocznej edycji Konkursu przyjęto i oceniono 125 wniosków. Po weryfikacji i ocenie przez Branżowe Komisje Ekspertów, Kolegium Ekspertów nominowało 31 produktów, 26 usług, 11 innowacji i 30 gmin. Firma Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski i zgłoszony przez nią produkt, w ocenie ekspertów uzyskały łącznie 950 punktów (na 1000 możliwych), a wartość handlową produktu oceniono na 98,5%.   Spośród nominowanych, w dniu 23 kwietnia 2009 r.,  Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego wybrała 34 laureatów: 11 produktów, 11 usług, 3 przedsięwzięcia innowacyjne oraz 9 gmin.

Otrzymanie przez firmę Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski tytułu Laureata Konkursu ?Teraz Polska? jest potwierdzeniem wysokiej jakości produkowanych roślin i nagrodą dla właścicieli i pracowników firmy.

Clematis Szczepan Marczyński, Władysław Piotrowski s.j. - Szkółka Pojemnikowa jest nowocześnie zorganizowaną i wyposażoną szkółką, w której od początku stawia się na najnowsze, efektywne systemy i urządzenia produkcyjne,  wysoką jakość i bogaty asortyment produkowanych roślin oraz zapewnia wszechstronną, fachową o nich informację. W ciągu ponad 20 lat działalności Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski sp.j. zdobył mocną pozycję zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Firma prowadzi hurtową sprzedaż w Polsce oraz eksportuje rośliny do 34 krajów, m.in. do USA, Japonii, Korei Południowej i Chin. Na temat szkółki oraz wytwarzanych w niej pnączy opublikowano artykuły i notatki w prasie kilkunastu krajów.

Clematis Sz. Marczyńsi, W. Piotrowski był pierwszą w Polsce, po 1939r., szkółką zbudowaną w oparciu o profesjonalny, specjalistyczny projekt całego gospodarstwa szkółkarskiego. Zastosowano tu najnowsze systemy nawadniania, nowoczesne, szczelne tunele foliowe z dwiema warstwami folii i wdmuchiwanym między nie powietrzem oraz z przesuwnymi drzwiami; automatyczne cieniowanie w lecie oraz zasłanianie kurtynami termoizolacyjnymi w zimie. W tunelach foliowych, podczas zimowania roślin w pojemnikach, stosowane są nagrzewnice gazowe, co znacznie poprawia jakość roślin wiosną. Wszystko to wraz z profesjonalną, ciągle szkoloną załogą, umożliwia wytwarzanie produktów najwyższej jakości. Szkółka posiada ISO 9001-2000, certyfikowane przez firmę TŰV Rheinland. Szkółka Clematis  Sz. Marczyński, W. Piotrowski gościła liczne wycieczki szkółkarzy, studentów i uczniów ogrodnictwa z Polski, Niemiec, Holandii, Estonii, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Węgier, Czech, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Meksyku.

Nagrodzonym produktem są:

Powojniki (Clematis) oraz inne pnącza ogrodowe, w pojemnikach typu C2 (dwulitrowych), C5 (pięciolitrowych), C7,5 (siedmio i pół litrowych), C10 (dziesięcio litrowych). Są one w całości wytwarzane w szkółce - laureacie, sprawdzone i przystosowane do polskich warunków klimatycznych. Obecnie szkółka oferuje ponad 350 gatunków i odmian powojników oraz innych pnączy. Wśród nich znajduje się piętnaście oryginalnych, nowych odmian wyselekcjonowanych w szkółce w Pruszkowie, w tym powojniki ?Mazowsze?, ?Mazury?, ?Bieszczady? (2006), ?Jerzy Popiełuszko?, ?Lech Wałęsa?, ?Solidarność?, ?Polonez? (2004), ?Barbara?, ?Hania? i ?Julka? (2001); winobluszcz ?Troki? oraz milin ?Ursynów?. Rośliny produkowane w szkółce były eksponowane na wielu wystawach zarówno krajowych jak i zagranicznych, np. w Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Czechach i na Węgrzech. Zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia, w tym medale za nowe odmiany powojników na PLANTARIUM 2002 w Boskoop w Holandii (złoty medal ? ?Barbara?, srebrny ? ?Julka? oraz brązowy ?Hania?) oraz PLANTARIUM (złote medale ?Jerzy Popiełuszko? i ?Lech Wałęsa?, srebrny ??Solidarność? oraz brązowy ? ?Polonez?.).

Większość z produkowanych przez szkółkę gatunków i odmian była po raz pierwszy wprowadzona do uprawy i sprzedaży w Polsce, a ponad dwadzieścia w Europie. Spopularyzowaliśmy na świecie kilkanaście polskich odmian pnączy wyhodowanych m.in. przez Brata Stefana Franczaka, jezuitę z Warszawy oraz Władysława Nolla.

Co roku w szkółce poszerzana jest oferta? obecnie do wprowadzenia na rynek przygotowanych jest kolejnych kilkanaście własnych, nowych odmian powojników, których trzy: ?Królowa Jadwiga?, ?Vistula? i ?Oberek? będą miały swoją prapremierę w czasie tegorocznej Międzynarodowej Wystawy ?Zieleń to Życie? w końcu sierpnia w Warszawie . Poprzez autorskie publikacje i bogatą stronę http://www.clematis.com.pl/ szkółka dba o popularyzację wiedzy o pnączach i ich zastosowaniach w ogrodach prywatnych i zieleni miejskiej.