18 maja 2023

Terminarz oceny zdrowotności roślin 2023

Podziel się!

Właśnie ukazał się zaktualizowany o najnowsze przepisy prawne „Terminarz oceny zdrowotności roślin”. Publikacja ta pozwoli i ułatwi producentom roślin na rzetelne wywiązanie się z obowiązku prowadzenia lustracji w szkółkach na obecność organizmów kwarantannowych oraz innych agrofagów, co jest warunkiem koniecznym do wydawania paszportów roślin.

Uzupełniony terminarz będzie stanowił dokumentację wykonanych obserwacji i lustracji, wymaganych dla poszczególnych rodzajów botanicznych roślin w 2023 roku. Należy go przechowywać przez 3 lata i udostępniać urzędnikom PIORIN w trakcie prowadzonych corocznie kontroli szkółek.

Wydawnictwo zostało opracowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni przy współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jest to już trzecie wydanie, tym razem tylko w formie online.
Po zakupie Terminarz należy ściągnąć i zapisać w pamięci komputera. Wydrukować wystarczy tylko karty oceny rodzajów występujących w szkółce, które posłużą do zapisania wyników lustracji.

Wypracowane wspólne z PIORIN standardy jak powinny wyglądać karty lustracji sprawiły, że z jednej strony są one łatwe w obsłudze, a z drugiej zawierają wszystkie niezbędne dane wymagane przez służby fitosanitarne.

Karty oceny zdrowotności roślin obejmują rodzaje:

  • iglaste – Abies, Cedrus, Cryptomeria, Larix, Picea, Pinus, Pseudotsuga, Taxus, Tsuga,

  • liściaste – Acer, Actinidia, Aesculus, Amelanchier, Aronia, Betula, Calluna, Carpinus, Castanea, Cercis, Chaenomeles, Chionanthus, Clematis, Cornus, Corylus, Cotoneaster, Crataegus, Cydonia, Fagus, Fraxinus, Hamamelis, Hedera, Hibiscus, Juglans, Kalmia, Lagerstroemia, Lavandula, Laucothoe, Liquidambar, Magnolia, Malus, Mespilus, Morus, Osmanthus, Ostrya, Parrotia, Parthenocissus, Photinia, Platanus, Poaceae, Populus, Prunus, Pterocarya, Pyracantha, Pyrus, Quercus, Rhododendron, Ribes, Rosa, Rubus, Salix, Sorbus, Syringa, Tilia, Ulmus, Vaccinium, Viburnum, Vitis, Wisteria.

Każdy z wymienionych rodzajów, bądź w nielicznych przypadkach gatunek, ma opracowaną kartę oceny.

Oprócz kart oceny w Terminarzu znajdziecie Państwo także:

  • podstawowe informacje na temat paszportyzacji i wynikających z niej obowiązków,
  • wskazania, w którym miesiącu, które rośliny najlepiej skontrolować,
  • wyczerpujące opisy agrofagów, w podziale na kwarantannowe, w tym priorytetowe i niekwarantannowe, z informacją o wymaganiach szczególnych i pobieraniu próbek do badań laboratoryjnych,
  • podpowiedzi co jeszcze szkółkarz powinien sprawdzić lub zrobić w ramach ochrony szkółki oraz charakterystyka najbardziej powszechnych szkodników i chorób roślin ze wskazaniem prewencji i zwalczania.

Terminarz jest napisany prostym językiem – łatwo i skutecznie z niego korzystać, a przy tym zawiera dużo praktycznej i przydatnej w szkółce wiedzy spoza zakresu lustracji.

„Terminarz oceny zdrowotności roślin” można zamawiać w sklepie internetowym Terminarz Oceny Zdrowotności Roślin 2023 (katalogiroslin.pl) oraz poprzez platformę z książkami elektronicznymi Woblink https://woblink.com/ebook/terminarz-oceny-zdrowotnosci-roslin-2023-szydlo-wieslaw-joanna-filipczak-grzegorz-falkowski-286844u?szukaj=terminarz&gdzie=ebooks

Wydawnictwo powstało pod egidą Związku Szkółkarzy Polskich i przy współpracy z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Ze strony stowarzyszenia i Agencji Promocji Zieleni w projekt zaangażowani byli: Wiesław Szydło, Elżbieta Tepper, Wojciech Wróblewski, Grzegorz Falkowski i Joanna Filipczak.