5 lutego 2020

Wsparcie działań proeksportowych polskich szkółkarzy na IPM w Essen

Podziel się!

W dniach 28 – 31 stycznia 2020 r. w Niemczech miała miejsce 38. edycja International Plant Fair IPM ESSEN. Te największe na świecie targi, dedykowane produkcji i technologii ogrodniczej, zgromadziły 1538 wystawców z 46 krajów oraz 54 tys. zwiedzających z ponad 100 krajów. Tegoroczna obecność polskich szkółkarzy była wyjątkowo zauważalna dzięki wsparciu ekspansji polskiego eksportu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Dofinansowanie ze środków KOWR wyniosło prawie 100 tys. zł.

Dzięki środkom oraz zaangażowaniu KOWR zorganizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich (ZSzP) oraz Agencję Promocji Zieleni Polskie Stoisko Narodowe zostało świetnie oznakowane, zaopatrzone w podwieszenia z polskimi flagami oraz tablicami „POLAND” i „POLEN”. Prowadziły do niego standy oraz graficzne wskaźniki z napisami „Plants from Poland” i logo Związku Szkółkarzy Polskich. W ramach wydarzeń na stoisku odbyła się konferencję prasową, na której wystąpili Wojciech Wróblewski - prezes zarządu ZSzP oraz Agnieszka Żukowska - dyrektor międzynarodowej wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE. Zgromadzeni dziennikarze z kluczowych europejskich magazynów branżowych uzyskali najnowsze informacje dotyczące branży szkółkarskiej, oferty roślinnej oraz polskich odmian. Zaprezentowany został filmy promujący polskie szkółki oraz targi ZIELEŃ TO ŻYCIE. Wysokiej jakości polski materiał szkółkarski, ze względu na dobrą mrozoodporność, jest towarem konkurencyjnym i cenionym przez odbiorców europejskich, ale też z innych krajów świata. Spotkanie networkingowe zogranizowane po konferencji przy dźwiękach muzyki na żywo oraz wyśmienitych regionalnych polskich przekąskach zgromadziło wielu potencjalnych klientów i kontrahentów. Zostało też bardzo pozytywnie ocenione przez zaproszonych gości, w tym konsula generalnego RP w Kolonii – Pana Jakuba Wawrzyniaka, który osobiście zaszczycił nas swoją obecnością.

W imieniu producentów roślin ozdobnych i owocowych składamy serdeczne podziękowania Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi za włączenie po raz pierwszy w historii naszej branży do programu promocji, a Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa za realizację projektu i doskonałą współpracę. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor Katarzyny Kwiecień i jej zespołu – Ewelinie Bolisędze oraz Monice Świeżawskiej.