19 września 2013

XXI MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA "ZIELEŃ TO ŻYCIE" - PODSUMOWANIE

Podziel się!

XXI MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA „ZIELEŃ TO ŻYCIE- PODSUMOWANIE

W Warszawie zakończyła się 21. edycja Międzynarodowej Wystawy ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE”, zorganizowana w dniach 30.08. - 01.09.  przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni pod hasłem „Ogrody z charakterem”. Wzięło w niej udział 250 wystawców z 11 krajów: Polski, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Łotwy,  Niemiec, Republiki Czeskiej, Słowacji, Włoch i Nowej Zelandii. Imprezę odwiedziło 16 500 osób w tym 5400 profesjonalistów z całej Polski i 30 innych krajów.  Największą grupą zagranicznych gości ,,Zieleń to Życie” są corocznie klienci z Europy Wschodniej. Nie zawiedli także w tym roku. Przyjechali z Rosji, Ukrainy, Białorusi, a także krajów nadbałtyckich, a szczególnie z Litwy, Łotwy  i Estonii. Targi odwiedzały także grupy z Holandii i Niemiec, a ponadto goście z krajów skandynawskich i południa Europy – od Republiki Czeskiej, Słowacji, Węgier, Rumunii po kraje bałkańskie i Włochy.  

,,Zieleń to życie” jest skierowana do profesjonalistów, ale również pełni funkcję popularyzatorską wpływając na rozwój potrzeb i świadomość konsumentów.

Dla profesjonalistów – zajmujących się handlem hurtowym i detalicznym, producentów – szkółkarzy i ogrodników, architektów krajobrazu, firm wykonawczych, dostawców produktów i usług oraz inwestorów z zieleni publicznej jest platformą komunikacji i miejscem, gdzie rozmawiają z partnerami i oglądają ofertę bez pośrednictwa monitora komputera wykorzystując atuty osobistego spotkania. Nie bez znaczenia jest możliwość zyskania nowych kontaktów i informacji na temat szczegółów i warunków współpracy, a także rozpoznanie kondycji branży i wychwycenie kierunków rozwoju. Większość zawodowo zainteresowanych targami gości odwiedziła je w piątek i w sobotę.  Blisko 60% branżowych gości to osoby decyzyjne – właściciele i menadżerowie podejmujący kluczowe decyzje w swoich firmach.

,,ZIELEŃ TO ŻYCIE” znana jest wyraźnego profilu tematycznego  – największą grupą prezentowanych produktów są rośliny.  Prezentowało ją 52% wystawców. Dominowali producenci z Polski – zarówno duże, znane firmy jak i niewielkie, czy nowi nie zawsze szerzej rozpoznawalni producenci. Wśród zagranicznych wystawców najliczniejsze były firmy z Holandii Niemiec, Francji i Belgii. Ogółem w targach wzięło udział 57 zagranicznych firm (ponad 23% wszystkich wystawców) – w większości szkółki.

Termin targów dopasowany jest do momentu w sezonie, w którym prezentacja roślin daje najlepsze efekty – są atrakcyjne i w szerokim asortymencie. Jest to także moment poprzedzający sezon sprzedaży - zarówno tej jesiennej, którą wszyscy w branży chcą rozwinąć, jak tej, która nadejdzie z nowym rokiem i wiosną. Pozwala on odbiorcom na zorientowanie się w ofercie, jakości i warunkach zakupu w jednym miejscu i czasie.  Wielu Wystawców niezwykle starannie przygotowuje swoje ekspozycje po to, by wyróżnić się i zwrócić uwagę klientów. W tym roku ponownie wiele stoisk zaskoczyło rozmachem i pomysłowością. Zwiedzający wysoko ocenili jakość i różnorodność asortymentu szkółek. Wyraźnie widać było rosnącą pozycję bylin i traw ozdobnych. Prezentowano także drzewa - głównie na potrzeby miast i  szeroką ofertę krzewów, materiału do dalszej produkcji. Wystawcy oferowali także nasiona, cebule kwiatowe, cięte choinki i kwiaty do wnętrz. Liczne nowości odmianowe wzbudziły duże zainteresowanie profesjonalistów, a także amatorów.

  W sektorze techniki i technologii ogrodniczych obecne były firmy prezentujące nawozy, podłoża, środki ochrony roślin, tunele i systemy szklarniowe, maszyny i narzędzia przeznaczone do prac w ogrodnictwie i terenach zieleni,  systemy nawodniania, nasiona, doniczki, akcesoria do produkcji roślin, technologie ułatwiające pakowanie, transport, ekspozycję, promocję i sprzedaż produktów ogrodniczych.

Dekoracje i wyposażenie ogrodu prezentowane na tegorocznej Wystawie to zarówno oferta donic, ozdobnych osłon, podpór pod rośliny, mebli ogrodowych, kamienia jak i bibelotów. Wystawcy  pokazali także nawierzchnie z naturalnych i przetworzonych materiałów do prywatnych ogrodów i publicznych założeń. Nie zabrakło  akcesoriów i systemów do oczek wodnych i stawów, na zielone dachy i ściany, ogrodzenia i elewacje, wyposażenia ogrodowej strefy relaksu i grillowania, a także trawników – z rolki i nasion traw.

Wystawa ZIELEŃ TO ŻYCIE to także bogaty program towarzyszący.   Profesjonaliści docenili aktualność poruszanej problematyki i poziom merytoryczny spotkań. Seminaria i konferencje odbywające się podczas ,,Zieleń to życie” skierowane były do centrów ogrodniczych (ponad 120 właścicieli i zarządzających), specjalistów i zarządzających zielenią publiczną (100 uczestników z kilkudziesięciu miejscowości) oraz architektów krajobrazu i wykonawców. W Dniu Architekta Krajobrazu (sobota, 31 sierpnia) gościem specjalnym był  Noel Kingsbury – brytyjski architekt krajobrazu. Jego prezentacja, a także inne ciekawe wystąpienia omawiające zagadnienia warsztatowe zgromadziły ponad 200 uczestników.

Program dla amatorów – warsztaty, porady ekspertów, wykłady i pokazy ogrodnicze czy kulinarne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności świadcząc o niesłabnącej potrzebie zdobywania wiedzy na temat sztuki ogrodowej i praktycznej wiedzy.  

 

Nowości wzbudziły duże zainteresowanie odwiedzających - zwłaszcza zgłoszone do towarzyszących Wystawie Konkursów – Roślin NOWOŚCI i ZIELONY LAUR.

  

WYNIKI KONKURSÓW XXI MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWY „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2013

KONKURS ROŚLIN NOWOŚCI

 

ZŁOTY MEDAL: 

Rosa ‘Anisade’

ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI

 

SREBRNY MEDAL: 

Magnolia ‘Genie’ PBR

z Gospodarstwa Szkółkarskiego ZYMON

 

BRĄZOWY MEDAL: 

Berberis thunbergii ‘Natasza’ PBR

ze SZKÓŁKI KUROWSCY

 

Clematis ‘Kaiser' PBR

ze szkółki CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa

 

Hydrangea paniculata Little Lime® ‘Jane’ PBR

ze szkółki PEPINIERES MINIER SA

 

WYRÓŻNIENIA: 

Actinidia arguta VitikiwiTM

ze szkółki CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa

 

Berberis ×media 'Dual Jewel' PBR

ze Szkółki Roślin Ozdobnych Emil HOMA, Krystyna HOMA–KOSAKOWSKA

 

Pinus densiflora ‘Rainbow’

ze Szkółki Krzewów Ozdobnych Jolanta i Jan NOWACZYK

 

Pseudotsuga menziesii ‘Graceful Grace’

ze Szkółki Roślin Ozdobnych DAGLEZJA

 

Sambucus nigra ‘Obelisk’ PBR

ze Szkółki SZMIT 

 

Konkurs ZIELONY LAUR 

ZIELONY LAUR dla najlepszego produktu do ogrodu i terenów zieleni

dla firmy LEGUTKO W. Przedsiębiorstwo Hodowlano-Nasienne

za  Nasiona poziomki ATTILA

 

WYRÓŻNIENIA:

- dla firmy Kompozycje ozdobne - Karwice Sp. z o.o.

za Nature Impact® - System Zielonych Dachów

- dla firmy AGROSIMEX Sp. z o.o.

za ROSAHUMUS i

za TIMOREX GOLD

 

ZIELONY LAUR dla Najlepszego produktu dla szkółkarstwa

dla firmy: BRINKMAN POLSKA Sp. z o.o.

za REC 15 – akumulatorowy opryskiwacz plecakowy

 

WYRÓŻNIENIE:

- dla firmy: MARTEX Przedsiębiorstwo Prywatne Jerzy Marek Strenkowski za Kontener szkółkarski ARBO® - EKO/JUTA

Konkurs  WAWRZYN na najatrakcyjniejsze stoiska 

ZŁOTE WAWRZYNY zdobyli:

- Szkółka SZMIT

- Szkółki KUROWSCY

- CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa

- MARCINKOWSCY J.J. Byliny w Pojemnikach

- ULIŃSCY Szkółkarstwo Ozdobne

- Szkółka Roślin Ozdobnych HOMA Emil, Homa-Kosakowska Krystyna

 

SREBRNE WAWRZYNY zdobyli:

- DĘBSCY Bracia, Szkółki Drzew, Krzewów i Bylin

- MAJEWSCY Magdalena i Marek SZKÓŁKA ROŚLIN WRZOSOWATYCH

- KOMSTA Kazimierz GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE

- DĄBROWSCY Olga i Marcin SZKÓŁKA BYLIN

- PANEK Gospodarstwo Szkółkarskie

- Boomkwekerij E. De JONG

 

BRĄZOWE WAWRZYNY zdobyli:

- MÓJ OGRÓD Szkółka Roślin Ozdobnych Elżbieta Nowicka

- PHU NIFRA Mieczysław Frątczak

- FOSZCZKA Teresa OGRODNICTWO

- PARK-M Sp. z o.o.

- KORDUS Szkółkarstwo Ozdobne

- BODNAR Roman Gospodarstwo Ogrodnicze

 

 W kategorii STOISKA NIEROŚLINNE

 

ZŁOTE WAWRZYNY zdobyli:

- KOMPOZYCJE OZDOBNE - KARWICE Sp. z o.o.

- EVERRIS BK GIULINI POLSKA

- EDEN GARDEN Sp. z o.o.

- POLNIX Sp. j.

- DORAM DESIGN

 

SREBRNE WAWRZYNY zdobyli:

- ATHENA BIO-PRODUKTY Sp. z o.o.

- BRINKMAN POLSKA Sp. z o.o.

- AGROSIMEX Sp. z o.o.

- EKO-BORD SYSTEM

- BAJKOWE OGRODY Andrzej Łudyga

 

BRĄZOWE WAWRZYNY zdobyli:

- FORENSIS POLSKA Sp. z o.o.

- ELGARDEN

- ZPD Edmund Marczak

- MODIFORM B.V.

- GARDENPHILIA.COM Sp. z o.o.

- BM Zakład Stolarski Budzyk Adam i Maślanka Marian s.j.

 

WYBÓR PUBLICZNOŚCI najatrakcyjniejsze stoisko - PANEK Gospodarstwo Szkółkarskie

WYBÓR Noela Kingsbury najatrakcyjniejsze stoisko - DĄBROWSCY Olga i Marcin SZKÓŁKA BYLIN

 

HONOROWY LAUR ZWIĄZKU SZKÓŁAKRZY POLSKICH za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie otrzymała MAJA POPIELARSKA  prowadząca program ,,Maja w ogrodzie” w TVN i TVN Meteo

 

Organizatorzy:     
Związek Szkółkarzy Polskich i Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o.
Al. Jana Pawła II 80 lok. 71,  00-175 Warszawa,
tel./fax +48 22 435 47 20-22
e-mail: kontakt@zielentozycie.pl

więcej o „ZIELEŃ TO ŻYCIE”- www.zielentozycie.pl