2 września 2011

ZAGRANICZNI DZIENNIKARZE NA WYSTAWIE

Podziel się!

ZAGRANICZNI DZIENNIKARZE NA WYSTAWIE

Tegoroczną wystawę „Zieleń to Życie” zrelacjonuje wiele europejskich czasopism branżowych, których domeną jest produkcja roślin, handel ogrodniczy bądź ogrody lub tereny zieleni. Na zaproszenie Związku Szkółkarzy Polskich przyjechało bowiem do Warszawy 11 dziennikarzy z 8 krajów: Czech, Holandii (2 osoby), Niemiec (3), Norwegii, Rumunii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii. W dniach 26 i 27 sierpnia reporterzy ci zwiedzili targi, a następnie dwa gospodarstwa – szkółkę Ewy i Bartłomieja Ważyńskich w Śleszynie oraz szkółkę Clematis w Pruszkowie, złożyli również wizytę w Centrum Ogrodniczym Tracz w Sosnowcu k. Łodzi.
 
Podczas pobytu w Polsce dziennikarze zwiedzili też wybrane ciekawe miejsca w stolicy – Łazienki, czyli najatrakcyjniejszy park publiczny w tym mieście, oraz ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, z jedynym w swoim rodzaju ogrodem na dachu (oprowadzała opiekująca się nim Barbara Siedlicka).
 
Większość dziennikarzy po raz pierwszy miała okazję nie tylko odwiedzić „Zieleń to Życie” i przekonać się, jak wygląda produkcja szkółkarska w naszym kraju, ale w ogóle zobaczyć Polskę. W ich opiniach na temat wystawy przeważały stwierdzenia, że zaskakuje ona jakością i bogactwem asortymentu pokazywanych roślin, dużą liczbą „najświeższych” europejskich nowości w ofertach polskich gospodarstw, a także wysokim poziomem poszczególnych prezentacji i estetyczną, a zarazem przejrzystą kompozycją całości. Chwalono ponadto dobrą organizację przedsięwzięcia. 
 
Gości zainteresowało wiele odmian zgłoszonych do Konkursu Roślin – Nowości, zwłaszcza polskie kreacje (niektóre nazwane zostały „ukrytymi skarbami” naszego kraju). Oprócz nagrodzonych w konkursie (a parę dni wcześniej na targach Plantarium w Holandii) powojników - Clematis ‘Krakowiak’, ‘Beautiful Bride’ - szczególnym uznaniem zagranicznych dziennikarzy cieszył się dąb szypułkowy (Querscus robur) ‘Posnania’o długich, fantazyjnie i nieregularnie powcinanych, delikatnych, zwisających liściach.