11 października 2011

"Zieleń dla Wszystkich!" nowe perspektywy

Podziel się!

„Zieleń dla Wszystkich” – nowe perspektywy

Trzecia edycja wystawy „Zieleń dla Wszystkich” gościła w dniach 30 września i 1 października w szkółce Macieja i Mateusza Milczyńskich w Dankowicach niedaleko Bielska-Białej.
Była miejscem prezentacji oferty 9 szkółek z Regionu Południowego ZSzP (Krystyny i Stanisława Abramów, Bogdana Hajdrowskiego, EKOBRASS Marka Kapusty, Bronisława i Wojciecha Kapiasów, Aleksandry Kusibab-Wyki i Marcina Wyki, Macieja i Mateusza Milczyńskich, PARK–M Krzysztofa Mroza, a także firm Pudełek oraz Plantpol).

Wspólnej ekspozycji tych gospodarstw, zaprojektowanej przez Justynę Kusibab-Mruk i urządzonej na kształt terenu zieleni miejskiej (z drzewami, krzewami i bylinami), towarzyszyły prezentacje 9 firm oferujących m.in. środki produkcji. Niektóre z nich wykorzystały możliwości, jakie daje tego typu wystawa - organizowana na terenie otwartym - do zademonstrowania możliwości maszyn oferowanych szkółkarzom.

Ekspozycja w namiocie zajęła powierzchnię 600 m². Piękna, słoneczna pogoda, która na początku jesieni przypominała o lecie, zachęciła do przyjazdu do Dankowic kilkuset zainteresowanych wystawą. W pierwszym dniu ok. 150 osób wzięło udział w towarzyszącym jej seminarium, podczas którego Magdalena Tomżyńska przedstawiła narzędzia informatyczne ZSzP pomagające w projektowaniu terenów zieleni, dr Agnieszka Lis-Krzyścin z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie mówiła na temat „Od pustyni do raju - jak założyć ogród?", a Ryszard Łukowicz z firmy Adviser zaprezentował „Systemy nawadniania na terenach zieleni miejskiej".

Na otwarcie wystawy przybyli m.in. wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, burmistrz gminy Wilamowice Marian Trela, sołtys Dankowic Tadeusz Grzywa, a także przedstawiciele władz Pszczyny, Oświęcimia, Czechowic-Dziedzic i Brzeszcz. Podczas otwarcia Mateusz Milczyński podkreślił, że wystawa jest miejscem lokalnych spotkań ludzi działających w „zielonej” branży i pozwala pokazać dobrą jakość roślin oferowanych przez organizatorów, a także proces produkcji drzew, krzewów i bylin (w szkółce, na terenie której impreza się odbywa).

Dotychczas impreza ta miała charakter „rotacyjny” - za każdym razem odbywała się w innym gospodarstwie Regionu Południowego ZSzP (2009 r. w szkółce Kapias w Goczałkowicach, a w 2010 r. - w firmie Plantpol w Oświęcimiu-Zaborzu). Od następnej edycji ma się jednak na stałe przenieść do Pszczyny, do parku przy tamtejszym zamku, i zyskać współorganizatora – miasto Pszczynę. Będzie też nosić nową nazwę - „Dożynki Szkółkarskie” – którą wprowadzono już w tym roku.