13 listopada 2018

Zielona szkoła w Rudzie Śląskiej

Podziel się!

Na początku września w Szkole Podstawowej nr 16 im. Janusza Korczaka w Rudzie Śląskiej przeprowadzono akcję zazieleniania terenu dookoła szkoły. Wicedyrektor placówki p. Aleksandra Kaput zwróciła się z prośbą do członków Związku o wsparcie akcji i podarowanie roślin, co spotkało się z szybkim odzewem okolicznych szkółek:

które bezpłatnie przekazały i dostarczyły ponad 700 drzew i krzewów. Do sadzenia roślin zaangażowano uczniów i pracowników szkoły. Ubogie do tej pory tereny ozdobiło 480 sztuk żywotnika zachodniego 'Aureospicata'. Zadbano również o nudny do tej pory trawnik. Urozmaicono go ozdobnymi z liści i kwiatów krzewami, wśród których znalazły się: berberys, forsycje, hortensje, krzewuszki, ostrokrzewy, pęcherznice, pięciorniki, magnolie, śnieguliczki, tawuły. Wśród drzew pojawił się gatunki takie jak: dęby, jarzęby, jodły, katalpy, klony, lipy, miłorzęby i świerki.

Na samym sadzeniu roślin oczywiście ogrodnicza przygoda się nie skończyła. Do prac pielęgnacyjnych ochoczo zgłosili się uczniowie ze wszystkich starszych klas oraz panie woźne ze szkoły. Dzięki tej akcji nie tylko tereny stały się przyjazne dla środowiska, ale w szkole pojawiła się również możliwość przeprowadzenia praktycznych zajęć z ekologii, odbywających się na świeżym powietrzu. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego sadzenia rośliny, a teraz będą również mogli o rośliny dbać oraz je obserwować.

Więcej informacji o akcji oraz postępie w działaniach, można znaleźć na stronie miasta.