26 kwietnia 2010

Zielone Miasto w Bydgoszczy

Podziel się!

19 kwietnia 2010 odbyło się kolejne zorganizowanego przez Związek seminarium z cyklu ,,Zielone miasto”. Tym, razem gościliśmy w Urzędzie Miasta Bydgoszczy. Spotkanie objęli honorowym patronatem Pan Rafał Bruski – Wojewoda Kujawsko-Pomorski i Konstanty Dombrowicz – Prezydent Bydgoszczy, który rozpoczął sesję witając jej uczestników.

W seminarium wzięło udział 51 osób z kilkunastu miejscowości województwo kujawsko-pomorskiego. Byli to przedstawiciele urzędów miast i gmin, zarządów dróg miejskich, komunalnych zakładów zajmujących się zielenią, prywatnych firm wykonawczych obsługujących zamówienia publiczne.
Celem seminarium było propagowanie dobrych praktyk i odpowiednich doborów gatunków roślin do terenów zieleni w miastach. Zagadnienia te szczegółowo przedstawili specjaliści i praktycy – członkowie Związku – Szczepan Marczyński – pnącza i rośliny okrywowe, Wiesław Szydło – krzewy ozdobne nowości polecane do miast. Włodzisław Barcikowski przybliżył temat bylin do terenów zieleni, a Wojciech Grąbczewski – drzew skupiając się na zaleceniach dotyczących jakości, sadzenia i transportu. Prezentacje dotyczyły nie tylko doboru, ale właściwego sadzenia i zabiegów pielęgnacyjnych koniecznych do utrzymania roślin w dobrej kondycji. Temat bogato ilustrowano przykładami realizacji. Wszyscy prelegenci zwracali uwagę na konieczność starannego i przemyślanego pod kątem funkcji i warunków doboru gatunków i odmian. Prezes Związku – Szczepan Marczyński zwrócił uwagę słuchaczy na poza dekoracyjne aspekty zastosowania roślin w przestrzeni publicznej – przede wszystkim ich funkcje ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Agnieszka Żukowska przedstawiła zalety i możliwości strony internetowej Związku, wydawnictwa polecane przez Związek oraz informację o Zalecenia jakościowych dotyczących materiału roślinnego. Zaprosiła także uczestników do odwiedzenia tegorocznej  Wystawy ,,Zieleń to życie”.