25 sierpnia 2017

Actinidia arguta VITIKIWI

Podziel się!
ZDOBYWCA WYRÓŻNIENIA
Actinidia arguta VitikiwiTM
Aktinidia ostrolistna VitikiwiTM
Plenna odmiana aktinidii rodząca smaczne owoce, wcześnie wchodząca w okres owocowania i nie wymagająca zapylacza.
Szybko rosnące pnącze o wijących się pędach, osiągające od 5 do 10 m wysokości. Liście sezonowe, duże 13-25 cm długości, 8-14 cm szerokości, owalne z piłkowanymi brzegami, ostro zakończone, jesienią przebarwiające się na żółto. Kwiaty kremowobiałe, średnicy 2,5 – 3 cm, z 5 płatkami, czarnymi pylnikami (pyłek nie jest aktywny) na kremowych nitkach oraz kremowym słupkiem, najczęściej występują po 3 w międzywęźlu. Kwitnienie w drugiej połowie maja i na początku czerwca. Owoce zawiązują się bez zapylenia (partenokarpicznie), są owalne, mają od 2,5 do 3,5 cm długości i od 1,5 do 2,5 cm szerokości, najczęściej są beznasienne. Owoce dojrzewają w październiku, są zielone, aromatyczne, nadają się do jedzenia ze skórką.
Wymaga gleb żyznych, wilgotnych, ale dobrze zdrenowanych, stanowisk nasłonecznionych, miejsc osłoniętych i ciepłych. Wytrzymuje zimowe spadki temperatury do około -26°C (strefa 5b). Obecność w pobliżu rośliny męskiej tego samego gatunku (np. męskiej ‘Weiki’) może zwiększyć liczbę i wielkość owoców.
Nadaje się do sadzenia przy różnych podporach: altanach, pergolach i siatkach oraz przy drutach rozpiętych między słupami. Odmiana szczególnie przydatna do stosowania zarówno w ogrodach przydomowych, na działkach, jak i na plantacjach produkcyjnych.
Odmiana wprowadzona na rynek europejski w 2013 roku przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, Polska.
Zgłaszający: CLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Sp. j. Szkółka Pojemnikowa, PL-05-800 Pruszków, ul. Duchnicka 27, Polska