25 sierpnia 2017

Berberis ×media 'Dual Jewel' PBR

Podziel się!

ZOBYWCA WYRÓŻNIENIA

Berberis ×media 'Dual Jewel' PBR
Berberys pośredni 'Dual Jewel' PBR

 

Odmiana częściowo zimozielona o atrakcyjnie wybarwionych, pomarańczowych przyrostach.

Gęsty krzew o zaokrąglonej koronie, łukowato wygiętych pędach i rozłożystym pokroju, dorastający do 1 m wysokości. Liście półzimozielone, w łagodne zimy trwałe. Blaszki liściowe odwrotnie jajowate, żółtozielone, skórzaste i błyszczące. Ciernie potrójne, długie i ostre. Młode pędy wraz z liśćmi i cierniami pomarańczowe, ładnie wyeksponowane na tle starszych, zieleniejących liści. Kwiaty drobne, kremowożółte, zebrane po 3-4 w grona, pojawiają się sporadycznie na krzewie w maju i nie mają większego znaczenia dekoracyjnego.

Krzew o przeciętnych wymaganiach glebowych, tolerancyjny względem pH podłoża. Najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach półcienistych i słonecznych, zacisznych osłoniętych od wiatru. Odmiana odporna na silne promieniowanie słoneczne w okresie lata, jednak zimą, zwłaszcza przy braku pokrywy śnieżnej, zaleca się lekkie okrywanie (strefa 6b).

Krzew polecany do sadzenia pojedynczo lub w grupach w ogrodach przydomowych i parkach, na rabatach oraz w pojemnikach.

Hodowca Pietrus Wilhelmus van Leijden, 2009 rok, Holandia. Odmiana wprowadzona na rynek w 2011 roku.

Zgłaszający: Szkółka Roślin Ozdobnych Emil HOMA, Krystyna HOMA–KOSAKOWSKA, PL-05-500 Piaseczno, Żabieniec, ul. Asfaltowa 12A, Polska