25 sierpnia 2017

Buddleja PURPLE SPLENDOR 'Hinebud2' PBR

Podziel się!

Buddleja Purple Splendor ‘Hinebud2’ PBR
budleja Purple Splendor ‘Hinebud2’ PBR


Cecha wyróżniająca nowość: zwarty pokrój, fioletowoniebieskie kwiaty z pomarańczowym oczkiem.

Krzew o wzniesionych pędach i zwartym, gęstym pokroju, dorasta do 1-1,5 m wysokości. Pędy są proste, czterokanciaste, oliwkowe, zakończone kwiatostanami. Liście ciemnozielone, szerokie, eliptyczne, lekko karbowane. Kwiaty fioletowoniebieskie z ciemnym, pomarańczowym oczkiem są zebrane w wydłużone, wiechowate kwiatostany, wyjątkowo gęste i przyjemnie pachnące. Krzewy kwitną na pędach jednorocznych od lipca do września, wabią liczne motyle i pszczoły. Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje rośliny do tworzenia nowych kwiatów i wydłuża okres kwitnienia. Krzew preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe. Odmiana odporna na mróz, strefa 6. Jedynie na wschodzie kraju może przemarzać, dlatego w tych rejonach późną jesienią zaleca się obsypywanie podstawy pędów kopczykami ziemi lub kory. Wiosną pędy należy przycinać nisko nad ziemią. Krzew polecany do sadzenia na rabatach w ogrodach przydomowych.

Hodowca: Peter Podaras, Hines Growers Inc., USA. Odmiana wprowadzona na rynek europejski w 2012 r. przez Lovania Nursery, Wielka Brytania.

Zgłaszający: Gospodarstwo Szkółkarskie WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska, PL-42-233 Mykanów, Borowno Kolonia, ul. Częstochowska 8, Polska