18 lipca 2019

Calycanthus ×raulstonii 'Aphrodite'

Podziel się!

Calycanthus ×raulstonii 'Aphrodite' PBR
kielichowiec Raulstona 'Aphrodite' PBR

Jest krzewem o egzotycznych kwiatach w kolorze czerwonego wina oraz ładnym, sezonowym ulistnieniu. Dorasta do 2-2,5 m wysokości. Tworzy dosyć duże, eliptyczne, jasnozielone liście, z wierzchu lekko błyszczące, jesienią przebarwiające się na żółto. Pąki kwiatowe pojawiają się pojedynczo na szczytach krótkich pędów wyrastających na zeszłorocznych gałęziach. Kwiaty są duże, po rozwinięciu mają 8-9 cm średnicy, są zbudowane z kilkunastu podługowatych, ciemnoczerwonych płatków otaczających żółte pręciki. Płatki wewnętrzne są krótsze i muszelkowato zawinięte do środka kwiatu. Kwiaty pojawiają się od końca maja do przełomu lipca i sierpnia, wydzielają delikatny zapach jabłek, a ich kolor intensywnie kontrastuje z soczystą zielenią liści.

Krzew łatwy w uprawie, zdrowy, nie ma szkodników ani chorób, tolerancyjny w stosunku do gleby i stanowiska. Preferuje miejsca ciepłe, zaciszne, osłonięte od wiatru. W Polsce zachodniej roślina odporna na mróz, na wschodzie kraju młode rośliny wymagają okrywania na zimę (strefa 6b).

Roślina polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami.

Odmiana wyhodowana przez Thomasa Ranneya na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, wprowadzona na rynek amerykański w 2014 roku.

Zgłaszający: Szkółka Krzewów Ozdobnych Bogdan HAJDROWSKI, Mników 290, 32-084 Morawica, Polska