18 lipca 2019

Cercis canadensis CAROLINA SWEETHEART

Podziel się!

BRĄZOWY MEDAL KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2019

Cercis canadensis CAROLINA SWEETHEART 'NCCC1' PBR
judaszowiec kanadyjski CAROLINA SWEETHEART 'NCCC1' PBR

Małe drzewo dorastające do 3-4 m wysokości o dekoracyjnych, wielobarwnych i pstrych liściach. Pokrój rozłożysty, korona luźna. Blaszki liściowe duże, sercowate, w licznych odcieniach bieli, różu, fioletu i zieleni, osadzone na długich, różowofioletowych ogonkach. Barwy te występują przede wszystkim na młodych liściach, także w postaci przenikających się smug, kropek i łatek. Późnym latem liście zielenieją. Różowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi na przełomie kwietnia i maja, są zebrane po kilka w pęczkach. Kwiaty tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałęziach.

Roślina wymaga stanowisk ciepłych i osłoniętych, słonecznych do półcienistych, gleby o odczynie obojętnym do zasadowego, przeciętnie zasobnej i umiarkowanie wilgotnej. Odmiana odporna na mróz (strefa 5b).

Oryginalne drzewo polecane do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z roślinami o ciemnym ulistnieniu.

Odmiana wyhodowana przez Thomasa Ranneya na Uniwersytecie Stanowym Karoliny Północnej, wprowadzona na rynek amerykański w 2014 roku.

Zgłaszający: Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY, ul. Strażacka 20, 42-262 Poczesna, Polska