18 lipca 2019

Cypripedium reginae

Podziel się!

Cypripedium reginae
obuwik królewski

Silnie rosnący storczyk ogrodowy dorastający do 90 cm wysokości. Na prostych i sztywnych pędach znajduje się od 3 do 8 szerokolancetowatych, jasnozielonych liści. Liście mają od 10 do ponad 20 cm długości i od 5 do 15 cm szerokości, są pokryte włoskami. Od połowy maja do połowy czerwca na szczytach pędów rozwijają się 1-3 niepowtarzalne kwiaty pułapkowe w kształcie pantofelków. Warżka (bucik) jest bardzo okazała, wielkości kurzego jajka, jasnoróżowa do bordowej, z białymi smugami, listki okwiatu są śnieżnobiałe. Pojedynczy kwiat ma ponad 10 cm średnicy.

Łatwy w uprawie storczyk, wymagający umiarkowanie wilgotnego, lekko kwaśnego i próchnicznego podłoża przygotowanego z wykorzystaniem rozluźniających, porowatych dodatków, takich jak: keramzyt, perlit, wermikulit, seramis. Stanowiska cieniste i półcieniste, roślina w pełni odporna na mróz (strefa 4).

Bylina polecana do uprawy w ogrodach przydomowych.

Gatunek północnoamerykański, uprawiany przez kolekcjonerów storczyków od wielu lat, jednak na większa skalę praktycznie nieznany i rzadko dostępny w szkółkach bylin.

Zgłaszający: ZIELONY ZAKĄTEK Szkółka Roślin Ozdobnych, 36-007 Krasne 402, Polska