28 listopada 2012

Abies concolor 'Compacta'

Podziel się!

Abies concolor ‘Compacta’ 
Jodła jednobarwna ‘Compacta’, syn. jodła kalifornijska ‘Compacta’

Jodła jednobarwna została sprowadzona do Europy w drugiej połowie XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie porasta południowo-zachodnie obszary USA oraz północny Meksyk. W górach występuje do wysokości 3500 m n.p.m. Drzewo rośnie w lasach mieszanych, głównie z daglezją i sosnami. Gatunek  odznacza się szybkim wzrostem, regularną koroną i długimi, sinozielonymi igłami. Do uprawy w ogrodach przydomowych szczególnie przydatna jest karłowa odmiana ‘Compacta’ o igłach krótszych, niż u gatunku, ale równie atrakcyjnej barwie. Jodła kalifornijska, pod względem niewielkich wymagań uprawowych, a jednocześnie bogatych walorów dekoracyjnych, doskonale nadaje się do sadzenia zarówno w niewielkich ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni miejskiej.

Abies concolor ‘Compacta’  to wolno rosnące, zwarte drzewo o nieregularnym, szerokostożkowym pokroju,  osiągające po 30 latach uprawy około 3 m wysokości. W Wielkiej Brytanii  odmiana jest uprawiana co najmniej od 1891 roku. Drzewo tworzy prosty pień pokryty gładką, popielatoszarą korowiną. Liczne pędy rozchodzą się promieniście wokół pnia, gałązki są sztywne, dosyć krótkie układają się horyzontalnie, blisko siebie. Pędy boczne przyrastają rocznie o 3 – 5 cm. Igły grube, długości od 2,5 do 4 cm, szaro-srebrzysto-niebieskie, ułożone grzebieniasto po obu stronach gałązek, łukowato wygięte ku górze. Igły są tępe lub tylko nieznacznie zaostrzone na szczycie, miłe w dotyku, po roztarciu przyjemnie pachnące cytryną

Jodła jednobarwna jest gatunkiem najłatwiejszym i najmniej wymagającym w uprawie spośród wszystkich, oferowanych przez krajowe szkółki, jodeł. W przeciwieństwie do rodzimego gatunku (jodły pospolitej), Abies concolor wyjątkowo dobrze znosi suche powietrze  i okresowy niedobór wody, jest przy tym w pełni odporna na mróz. Drzewa oczywiście najlepiej rosną na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, o kwaśnym odczynie, ale można je z powodzeniem sadzić również na podłożach mniej zasobnych w składniki pokarmowe, a nawet na glebach piaszczystych, w tym również na terenach zurbanizowanych, charakteryzujących się niską wilgotnością powietrza i gleby. Drzewa należy sadzić na miejscach słonecznych, co sprzyja tworzeniu gęstej, regularnej korony oraz utrzymaniu dolnych gałęzi. Jodła kalifornijska nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, rośnie zdrowo, bardzo rzadko ulega porażeniu przez choroby lub szkodniki. W 2002 roku odmiana ‘Compacta’ została wyróżniona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą Award of Garden Merit (AGM), przyznawaną roślinom o szczególnej wartości dekoracyjnej oraz uprawnej.

Jodła jednobarwna ‘Compacta’ z pewnością należy do najpiękniejszych, karłowych odmian jodeł o niebieskawym odcieniu igieł. Doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach przydomowych, na skalnikach i wrzosowiskach, na miejscach odsłoniętych i wyeksponowanych. Drzewa prezentują się szczególnie efektownie wiosną, gdy dają nowe przyrosty, oraz zimą, zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, przystrojone kolorowymi lampkami. Pędy tej wartościowej odmiany są świetnym dodatkiem do stroików, wszelkiego rodzaju zimowych kompozycji lub aranżacji florystycznych.