10 marca 2016

Abies koreana 'Oberon'

Podziel się!
Jodła koreańska

Karłowa odmiana jodły, o powolnym wzroście. Roczny przyrost 8-10 cm. Po 10 latach osiąga 0,8 m wys. i 0,5 m szer. Maksymalną wysokość 1,5 m osiąga po 20 latach uprawy. Rośnie w zwolnionym tempie, a w idealnych warunkach może żyć nawet przez 60 lat.

Walorem rośliny jest ciekawy pokrój i biały kolor zimowych pąków na końcach zielonych pędów. Na początku rośnie płasko, nieregularnie, z wiekiem przyjmuje bardziej regularną, szerokostożkowatą formę bez wytwarzania przewodnika. Igły krótkie, dość cienkie, sztywne, jasnozielone, promieniście ułożone wokół pędu. Od spodu są jaśniejsze z białymi paskami. Uśpione pąki są białe, kontrastowe, na końcach krótkich, gęstych pędów, czynią roślinę bardzo efektowną zimową porą.

Jodła koreańska słynie z odporności na zanieczyszczenie powietrza i niskie temperatury (strefa 5b). Preferuje stanowiska zaciszne - słoneczne lub lekko zacienione. Wymaga gleby żyznej, o lekko kwaśnym pH, wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej.
Ładnie prezentuje się w małych ogrodach na rabatach i skalniakach, doskonała także do ogrodów wrzosowatych i orientalnych. Przez długi czas można ją uprawiać w donicy na balkonach i tarasach. Nazwa odmiany pochodzi od imienia króla elfów z dramatu Szekspira "Sen nocy letniej". ‘Oberon’ pochodzi z 1963 r. z holenderskiej szkółki „D. Guldemond and Son” w Boskoop, która wprowadziła go do produkcji 15 lat później (1978 r.). W handlu zwykle spotyka się okazy szczepione nisko nad ziemią.