5 stycznia 2014

Abies koreana 'Silberlocke'

Podziel się!

Abies koreana 'Silberlocke' 
jodła koreańska 'Silberlocke'

Jodła koreańska to gatunek endemiczny, naturalnie występujący w górach Półwyspu Koreańskiego. Jest to jeden z niższych gatunków jodeł, przydatny do uprawy w ogrodach przydomowych. Do najciekawszych odmian jodły koreańskiej należy niemiecka odmiana ‘Silberlocke’, wyselekcjonowana w szkółkach Horstmanna w 1978, stąd można ją czasami spotkać pod nazwą synonimiczną ‘Horstmann’s Silberlocke’. Pod względem niedużych wymagań uprawowych, a jednocześnie bogatych walorów ozdobnych jest to wyjątkowo dekoracyjne drzewo iglaste o fantastycznie podwiniętych igłach oraz jajowatych szyszkach.

Abies koreana ‘Silberlocke’ to wolno rosnące drzewo o zwartym, szerokostożkowym pokroju, osiągające po 30 latach uprawy około 5-6 m wysokości. Pień pokrywa jasna, gładka korowina, na pędach niemal kremowa. Pędy rozchodzą się promieniście wokół pnia, gałązki są sztywne, dosyć krótkie, układają się horyzontalnie, blisko siebie. Pędy boczne przyrastają rocznie o 3 – 5 cm. Grube igły długości od 2,5 do 4 cm są ułożone grzebieniasto po obu stronach gałązek i, co charakterystyczne dla tej właśnie odmiany, są silnie łukowato wygięte ku górze, skręcone. Dzięki temu ukazuje się spodnia, biała strona igieł, a jednocześnie częściowo widoczna pozostaje ich górna, zielona powierzchnia. Połączenie tych dwóch barw sprawia, że rośliny przybierają srebrzysto-zieloną barwę. Igły są tępe, miłe w dotyku, po roztarciu przyjemnie pachną cytryną. Rośliny dosyć wcześnie osiągają dojrzałość i już w wieku kilku lat zawiązują bardzo ozdobne, zielono-niebiesko-fioletowe szyszki.

Jodła koreańska należy do roślin niewymagających, łatwych w uprawie. W przeciwieństwie do rodzimego gatunku (jodły pospolitej), Abies koreana dobrze znosi suche powietrze i okresowy niedobór wody, jest przy tym w pełni odporna na mróz. Drzewa oczywiście najlepiej rosną na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, o kwaśnym odczynie, ale można je z powodzeniem sadzić również na glebach mniej zasobnych w składniki pokarmowe. Drzewa należy sadzić na miejscach słonecznych, co sprzyja tworzeniu gęstej, regularnej korony oraz utrzymaniu dolnych gałęzi. Jodła koreańska ‘Silberlocke’ trudno tworzy przewodnik i w pierwszych latach uprawy w szkółce wymaga palikowania. Dlatego sadząc niewielkie okazy bez wyraźnego przewodnika warto na początku taki palik zachować i nadal przywiązywać do niego najsilniejszy pęd. Poza tym roślina nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, rośnie zdrowo, rzadko ulega porażeniu przez choroby lub szkodniki.

Jodła koreańska ‘Silberlocke’ z pewnością należy do najpiękniejszych odmian jodeł o niezwykle ciekawej aranżacji igieł oraz zabarwieniu. Doskonale nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych. Drzewa efektownie prezentują się przez cały rok.