23 stycznia 2017

Jodła górska 'Argentea'

Podziel się!

Abies lasiocarpa 'Argentea'
jodła górska 'Argentea'

Z rozpoznaniem tej rośliny są zawsze kłopoty – wszyscy (no prawie wszyscy) myślą, że jest to świerk kłujący czyli srebrny. Wystarczy jej jednak dotknąć i jest jasne, że to nie świerk, bo igły nie są kłujące. To wyjątkowo piękna srebrzystoigielna odmiana jodły górskiej!

Jodła górska 'Argentea’ to piękne, majestatyczne drzewo o bardzo regularnym, wąskim, stożkowym pokroju, dorastające w wieku 30 lat do 15 m wysokości. W swojej ojczyźnie – USA i Kanadzie, drzewa tego gatunku jodły dorastają nawet do 40 m wysokości i 360 cm obwodu! Pędy są charakterystycznie okółkowo ułożone wokół prostego przewodnika pokrytego ciemną, szarobrązową korą. Igły do 4 cm długości, wąskie, o zaokrąglonych czubkach, niekłujące, o intensywnym srebrzystym zabarwieniu. Szyszki do 10 cm długości, niedojrzałe mają ciemnofioletowe zabarwienie.

Jodła ta ma przeciętne wymagania uprawowe i może z powodzeniem rosnąć na większości gleb ogrodowych, chociaż preferuje gleby żyzne i stale umiarkowanie wilgotne. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków jodeł dobrze znosi okresowe susze. Odmiana ‘Argentea’ bardzo rzadko jest atakowana przez choroby i szkodniki. Czasami, szczególnie na starszych egzemplarzach drzew, mogą pojawić się ochojniki, które żerują na igłach (ochojnik jodłowy) i na pniach oraz  grubych konarach (ochojnik korowojodłowy). Ochojniki to mszyce, które możemy zwalczyć stosując preparaty owadobójcze o działaniu układowym. Jodła górska jest gatunkiem o dobrej mrozoodporności i może rosnąć na terenie całego kraju. Jedyny problemem w pierwszych latach uprawy młodych roślin mogą stanowić późno występujące przymrozki, które uszkadzają młode wiosenne przyrosty.

Jodła górska ‘Argentea’ to typowa roślina polecana do sadzenia w wyeksponowanych, reprezentacyjnych miejscach w parkach i ogrodach. Ponieważ rośliny rosną wolno i nawet w starszym wieku zachowują wąski pokrój, dlatego nie wymagają dużej przestrzeni i mogą być z powodzeniem sadzone także w mniejszych ogrodach. Jet to także ciekawy, barwny element wielu mieszanych kompozycji roślinnych, stworzonych szczególnie z różnych odmian iglaków różniących się pokrojem i zabarwieniem igieł.